Reklama

Reklama

Wciąż niespokojnie wokół Tajwanu. jednostki bojowe w pobliżu wyspy

Pięćdziesiąt jeden chińskich samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych dostrzeżono w Cieśninie Tajwańskiej - przekazało tajwańskie ministerstwo obrony.

Według resortu w czwartek 25 chińskich myśliwców naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) kraju, w tym część maszyn Su-30, Shenyang J-16 oraz Chengdu J-10 przekroczyła linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - niepisaną granicę kontroli morskiej, wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową. 

Ministerstwo przekazało, że w sumie sześć okrętów wojennych i 51 samolotów wojskowych prowadziło w czwartek operacje w bliskiej odległości od tajwańskich wybrzeży.

Chińskie manewry wokół Tajwanu

W odpowiedzi na powtarzające się naruszenia, strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Reklama

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od 4 sierpnia prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Pomimo zakończenia manewrów w pobliżu Tajwanu, armia chińska zapowiedziała, że ChRL będzie regularnie prowadzić tego rodzaju manewry, by utrzymać zdolność bojową.

Przemawiając na czwartkowej telekonferencji, Daniel Kritenbrink, asystent sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, powiedział, że Chiny wykorzystały podróż Pelosi jako pretekst do zmiany obowiązującego statusu quo, oraz że Stany Zjednoczone przewidują, że Chiny będą kontynuować kampanię nacisku na Tajwan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy