Reklama

Ważny niemiecki polityk chce naprawy Nord Stream

Premier Saksonii Michael Kretschmer opowiedział się za naprawą uszkodzonego gazociągu Nord Stream 1. Chce też wznowienia w przyszłości dostaw rosyjskiego gazu. Według Michaela Kretschmera Nord Stream 1 "musi być przynajmniej zabezpieczony". Polityk CDU podkreśla, że w kraju uprzemysłowionym energia nie może stać się towarem deficytowym.

- Jeśli uszkodzenia nie zostaną naprawione, Nord Stream 1 będzie trwale niezdatny do użytku - ostrzegł w sobotę premier Saksonii i wiceprzewodniczący CDU Michael Kretschmer na łamach dzienników Funke Mediengruppe. 

Przypomnijmy, że gazociąg (zarówno Nord Stream 1 jak i Nord Stream 2) został uszkodzony w niewyjaśnionych dotąd wybuchach pod koniec września 2022 roku. Zniszczone zostały trzy z czterech rur.

Premier Saksonii chce naprawy Nord Stream

Według Michaela Kretschmera Nord Stream 1 "musi być przynajmniej zabezpieczony". W opinii polityka, operatorzy powinni zapewnić możliwość naprawy rurociągu.

Reklama

- Kwestia rosyjskiego gazu ziemnego nie pojawi się tak długo, jak długo szaleje wojna - zaznaczył. Jego zdaniem Niemcy jednak muszą "zachować możliwość korzystania nie tylko z bardzo drogiego płynnego gazu ziemnego (LNG) po zakończeniu wojny". 

W niemieckim interesie leży zbadanie, z którego kraju można nabyć tańszy gaz.

Niemcy. Uruchomiono drugi terminal na skroplony gaz ziemny

W obliczu negatywnego wpływu na gospodarkę, zwłaszcza na wschodzie Niemiec, Michael Kretschmer apeluje o porozumienie w sprawie zaopatrzenia w energię na kolejne dekady.

- Rosnące ceny energii zabierają powietrze przedsiębiorstwom w całych Niemczech - powiedział. Interwencja w czasach kryzysu jest słuszna, "ale nie rozwiążemy problemu pojedynczymi gorączkowymi działaniami". - W uprzemysłowionym kraju energia nie może stać się towarem deficytowym - podkreślił. 

W sobotę w Lubminie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim uruchomiono drugi niemiecki terminal na skroplony gaz ziemny (LNG). Lubmin dotąd znany był przede wszystkim jako miejscowość, do której dochodziły rury Nord Stream.

Redakcja Deutsche Welle Polska

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Nord Stream 1

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy