Reklama

​Watykan: Szef finansów gotów zeznawać ws. afery pedofilskiej

Kardynał George Pell, watykański sekretarz ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej, zgodził się na złożenie zeznań w śledztwie toczonym w jego ojczystej Australii.

Australia jest zszokowana bezkarnością księdza Geralda Risdale'a, który przez ponad trzy dekady - od lat 50. do 80. - miał gwałcić chłopców. Aż 50 jego ofiar zdecydowało się złożyć obciążające duchownego zeznania. 

Gerald Risdale, dziś 81-letni i schorowany, odsiaduje wyrok w więzieniu. Duchowny był aż czterokrotnie skazywany przez sądy za przestępstwa pedofilskie.

Obecnie w Australii toczy się osobne dochodzenie specjalnej komisji, która chce zbadać i ujawnić cały mechanizm pedofilii w australijskim kościele katolickim.

Jedna z ofiar księdza Risdale'a twierdzi, że kardynał Pell w 1993 roku próbował przekupić ją, by nikomu o sprawie nie mówiła. Ponadto kardynałowi zarzuca się, że brał udział w zamiataniu sprawy pod dywan - miał ignorować skargi i pomagać w przenosinach księdza pedofila do innej parafii.

"Chcę, żeby było absolutnie jasne, iż jestem gotowy złożyć zeznania przed australijską komisją" - podkreśla kardynał George Pell.

Watykański sekretarz dodał, że jest "głęboko zasmucony sposobem, w jaki władze kościelne zawiodły w obliczu tych przestępstw".

Sam Risdale, który przyznał się do przestępstw, twierdzi, że nie znał dobrze kardynała Pella. Duchowny zeznał, iż sam również był molestowany jako dziecko, a od czasu dojrzewania miał problemy z kontrolowaniem popędu seksualnego.

Kardynał George Pell został zatrudniony przez papieża Franciszka w lutym 2014 roku do uporządkowania finansów Watykanu.

Reklama

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | pedofilia w Kościele

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy