Reklama

Watykan rozpatrzy sprawę polskiego księdza skazanego za pedofilię

Sprawa katechety skazanego za wykorzystywanie seksualne czterech dziewczynek trafiła do Watykanu. Księdza Mieczysława W. sąd w Zakopanem skazał na trzy lata pozbawienia wolności oraz dziesięcioletni zakaz kontaktu z dziećmi.

"Przekazaliśmy stosowne dokumenty do Stolicy Apostolskiej. Tam komisja dokona oceny na podstawie dokumentów i wyda wyrok. Najsurowszą karą dla księdza będzie wykluczenie ze stanu duchownego, co automatycznie będzie skutkowało wydaleniem ze zgromadzenia salezjanów" - powiedział w środę rzecznik salezjanów ks. Andrzej Gołębiowski. Dodał on, że proces karny na tyle wyjaśnił wszystkie sprawy dotyczące księdza, że salezjanie nie muszą prowadzić odrębnego śledztwa.

Ksiądz W. był katechetą w Skawie koło Rabki-Zdroju. Sprawa molestowania wyszła na jaw w czerwcu 2014 r., kiedy ksiądz z grupą podopiecznych wrócił z obozu w Kościelisku koło Zakopanego do swojej parafii. O podejrzeniu molestowania dziewięciolatki poinformowała policję i miejscowego proboszcza matka dziewczynki. Podejrzany został niedługo po tym zatrzymany przez policję w Krakowie.

Reklama

Ksiądz przyznał się do winy

W toku śledztwa ksiądz przyznał się do skrzywdzenia czterech nieletnich dziewczynek; miał je dotykać w intymne miejsca. Trzy przypadki dotyczą roku 2014, a jeden lat wcześniejszych. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze.

Po ujawnieniu sprawy podejrzany ksiądz został zawieszony w czynnościach duszpasterskich.

Księża salezjanie za pośrednictwem swojej strony internetowej wyrazili smutek z powodu zaistniałych wydarzeń i skierowali przeprosiny do pokrzywdzonych i ich rodzin, mieszkańców Skawy, tamtejszej wspólnoty parafialnej i szkolnej, w której uczył ks. Mieczysław W.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy