Reklama

​Watykan przygotowuje spotkanie papieża z wielkim imamem z Egiptu

- Prawdopodobnie w poniedziałek dojdzie do spotkania papieża Franciszka z czołowym reprezentantem świata islamu, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmedem al-Tajebem - wynika z zapowiedzi Watykanu.

Odnosząc się do wcześniejszych doniesień mediów, które podały 23 maja jako termin tej ważnej wizyty w Watykanie, jego rzecznik ksiądz Federico Lombardi oświadczył w czwartek, że trwają przygotowania do niej. Nie podał żadnych szczegółów.

Al-Azhar to najsłynniejsza na świecie i najbardziej wpływowa uczelnia teologiczna sunnickiego islamu.

Ewentualne poniedziałkowe spotkanie poprzedziła wymiana listów między przedstawicielami Watykanu a kairskim uniwersytetem.

Ahmed al-Tajeb został oficjalnie zaproszony do Watykanu w lutym tego roku przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Po wizycie jej reprezentanta w Kairze ogłoszono, że Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wznowić zawieszony dialog.

Reklama

Obie strony podkreśliły, iż jest to konieczne dla sprawy pokoju i stabilności na świecie.

Regularne kontakty między Watykanem a muzułmańską uczelnią rozpoczęły się po wizycie Jana Pawła II w Egipcie w 2000 roku. Relacje te zostały zawieszone w 2011 roku przez uniwersytet, który jako powód podał wypowiedzi Benedykta XVI, uznając je za krytykę pod adresem islamu.

Ahmed al-Tajeb skrytykował wówczas papieża za jego apel do światowych przywódców o ochronę chrześcijan po zamachu w Aleksandrii, w którym zginęło ponad 20 osób, a około 100 zostało rannych. Imam uznał tę wypowiedź za "niedopuszczalną ingerencję" w wewnętrzne sprawy Egiptu.

Od dłuższego czasu watykaniści spodziewają się także istotnego gestu papieża Franciszka wobec świata islamu. Nie wyklucza się, że odwiedzi on rzymski meczet. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy