Reklama

Reklama

Watykan: Polscy biskupi rozmawiali z papieżem Franciszkiem o nadużyciach seksualnych i migrantach

W piątek grupa polskich biskupów została przyjęta na audiencję u papieża Franciszka. Jednym z tematów rozmów były nadużycia seksualne w kościele. - Problem poruszyliśmy my sami - powiedział abp. Budzik. Ponadto papież dyskutował z duchownymi o sytuacji na granicy polski-białoruskiej.

Na audiencji papież przyjął pierwszą grupę 20 polskich biskupów, składających tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Rozmowa z Franciszkiem  trwała prawie dwie godziny.

Spotkanie z papieżem zrelacjonowali dziennikarzom metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik i biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas.

Biskupi poinformowali, że Franciszek jest bardzo dobrze zorientowany w sytuacji w Kościele w Polsce i w kraju.

- Problem nadużyć poruszyliśmy my sami - powiedział abp Budzik. Położył nacisk na konieczność tego, by "pochylić się nad ofiarami i pomagać im".

Reklama

"Papież wszystko wie"

Biskupi zaznaczyli, że papież wie też, jaka jest sytuacja na granicy z Białorusią.

- Chcieliśmy przybliżyć temat; okazało się, że papież wszystko wie i to szczegółowo - mówili biskupi. Zaznaczyli, że Franciszek zna "specyfikę sytuacji" i że jest to złożona sprawa międzynarodowa.

Odnosząc się do klimatu całej wizyty abp Budzik zapewnił: "Byliśmy wszędzie traktowani jak partnerzy, a nie tacy, których trzeba upominać".

- Papież wie, co się dzieje w Polsce, jakie przeżywamy napięcia i dramaty - mówili biskupi. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama