Reklama

Reklama

Watykan. Papieski "minister finansów": Stolica Apostolska mogła zostać oszukana

- Możliwe, że w niektórych przypadkach Stolicy Apostolskiej nie tylko źle doradzono, ale też że została ona oszukana - ocenił prefekt Sekretariatu do spraw Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves, odnosząc się do skandali finansowych, które ujrzały światło dzienne.

- Uczymy się na błędach i braku ostrożności z przeszłości - podkreślił w opublikowanym w czwartek (1 października) wywiadzie dla watykańskich mediów hiszpański jezuita.

Zaznaczył, że obecnie, "dzięki zdecydowanej i ponaglającej inspiracji" papieża Franciszka, realizowane są zasady "wewnętrznej i zewnętrznej przejrzystości, kontroli i współpracy z różnymi urzędami".

- Do naszych zespołów przyjęliśmy profesjonalistów na najwyższym poziomie - zapewnił watykański "minister finansów".

- Możemy oczywiście popełniać błędy, mylić się bądź zostać oszukani, ale wydaje mi się, że będzie to rzadziej się zdarzać, jeśli będziemy współpracować i działać z kompetencją, przejrzystością i zaufaniem między nami - dodał.

Reklama

Deficyt budżetowy Stolicy Apostolskiej

Poinformował, że deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej za ubiegły rok wyniósł 11 milionów euro. W 2018 r. było to 75 mln euro.

W 2019 roku "mieliśmy 307 mln euro przychodów, a wydaliśmy 318 mln euro" - wyjaśnił ks. Juan Antonio Guerrero Alves.

Z przedstawionego bilansu wynika, że 54 proc. dochodów Stolicy Apostolskiej, czyli 164 miliony euro, pochodzi z jej majątku, czyli nieruchomości. 14 proc., to znaczy 44 mln euro, to wpływy z działalności komercyjnej i usług; produkcji video, wydawnictwa LEV, opłat uniwersyteckich.

Ponadto 56 milionów euro napłynęło jako datki od wiernych i diecezji z całego świata.

"Deficyt jest normalny"

- To nie znaczy, że nie mamy trudności i że w obecnym kryzysie z powodu koronawirusa nie będziemy mieli jeszcze większych - zastrzegł prefekt, odnosząc się do niższego deficytu. Jego zdaniem potrzebna jest "finansowa ostrożność".

- Stolica Apostolska nie funkcjonuje jak firma czy państwo, nie szuka zysków i nadwyżek. A zatem to normalne, że jest deficyt - zauważył. Przypomniał, że żaden jej urząd nie świadczy usług, które są "sprzedawane czy sponsorowane".

Hiszpański ksiądz podkreślił też, że przeanalizował budżety różnych krajów i przyznał, że nie znalazł żadnych podobieństw do sytuacji Stolicy Apostolskiej, która utrzymuje 125 nuncjatur i przedstawicielstw na świecie za kwotę 43 milionów euro rocznie.

Ostatnie ujawnione skandale finansowe dotyczą zakupu nieruchomości w luksusowych dzielnicach Londynu przez przedstawicieli Sekretariatu Stanu, między innymi ze środków ze świętopietrza, przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża. W operacje te miał być zaangażowany włoski kardynał Angelo Becciu, który w piątek został zdymisjonowany przez papieża ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i pozbawiony przywilejów wynikających z godności kardynalskiej. W Watykanie trwa postępowanie w sprawie tych nieprawidłowości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy