Reklama

Watykan oddaje Grecji 2500-letnie rzeźby. Wielka Brytania dalej odmawia

Trzy fragmenty rzeźb z Partenonu powróciły z Watykanu do Grecji. Przez wieki marmury wzbogacały papieską kolekcję i Muzea Watykańskie. W zeszłym roku papież Franciszek podjął decyzję o zwróceniu 2500-letnich rzeźb. Grecja ma nadzieję, że ten "gest przyjaźni" zachęci inne instytucje przechowujące rzeźby z Partenonu do ich zwrotu.

Do Grecji powróciły trzy fragmenty rzeźb z Partenonu. Figury w kształcie głowy konia, brodatego mężczyzny i głowy chłopca zostały zwrócone z papieskiej kolekcji. Od wieków przebywały one w Watykanie, jednak rok temu papież Franciszek zdecydował o ich zwrocie.  

- Dzisiejsza ceremonia, podobna do gestu rządu Sycylii i Republiki Włoskiej sprzed kilku miesięcy, wskazuje drogę, którą możemy podążać, którą każdy może podążać, aby przywrócić jedność Partenonu - powiedziała w piątek minister kultury Grecji Linda Mendoni. Dodatkowo wyraziła nadzieję, że za papieżem podążą inne instytucje, które obecnie posiadają cząstki Partenonu. 

Reklama

- Papież Franciszek pokazał, że jest to możliwe - powiedziała Mendoni. 

Połowa rzeźb wciąż nie została zwrócona do Partenonu

Grecja stara się o zwrot rzeźb z Partenonu od początku XX wieku. Na początku XIX wieku wiele kawałków zostało wywiezionych z Grecji na rozkaz szkockiego szlachcica, znanego jako Lord Elgin. Szlachcic sprzedał rzeźby rządowi brytyjskiemu, a ten wystawił je w British Museum. Prawie połowa zachowanych rzeźb Partenonu znajduje się obecnie w Londynie.   

Muzeum ma zakaz zwrotu dzieł sztuki do Grecji. Pojawiły się jednak spekulacje, że brytyjskie władze mogłyby uczynić wyjątek. Jednak w styczniu Michele Donelan, sekretarz kultury Wielkiej Brytanii, oświadczył, że rzeźby należą do Anglii.     

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | rzeźby | Grecja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy