Reklama

Watykan: Biskupi proszą o przebaczenie za nadużycia i błędy

W drugim dniu obrad synodu na temat młodzieży kilku uczestniczących w nim biskupów przeprosiło za nadużycia i za to, że Kościół zawiódł jej zaufanie. Jednym z nich był arcybiskup Sydney Anthony Fisher.

Metropolita z Australii oświadczył w swym wystąpieniu w czwartek w obecności papieża Franciszka, że przeprasza za "haniebne czyny niektórych księży, duchownych i świeckich, wyrządzone młodym ludziom i za straszliwą krzywdę".

"Nie rezygnujcie z Jezusa przez nasze porażki"

Arcybiskup Fisher przeprosił za to, że "tak wielu biskupów i innych nie zareagowało w odpowiedni sposób wtedy, gdy stwierdzono nadużycia, i nie uczyniło wszystkiego, by zapewnić bezpieczeństwo" dzieciom i młodzieży. "Przepraszam - dodał - za szkodę wyrządzoną wiarygodności Kościoła i waszemu zaufaniu".

Następnie zaapelował do młodzieży: "Nigdy nie rezygnujcie z Jezusa z powodu naszych porażek. Nigdy nie zostawiajcie Kościoła, który możecie uczynić bardziej wiernym".

Reklama

Biskupi proszą o przebaczenie

Na briefingu w drugim dniu obrad synodu poinformowano, że w czasie porannej sesji kilku z 25 przemawiających biskupów prosiło młodzież o to, by przebaczyła Kościołowi i jego przedstawicielom. Jak wyjaśniono, niektórzy z hierarchów odnosili się bezpośrednio do sprawy skandali seksualnych, a inni na przykład do kwestii odmowy przyjmowania migrantów czy podejścia do młodych pokoleń.

Według relacji włoskiej socjolog Chiary Giaccardi, współpracującej z sekretariatem synodu, kilka próśb biskupów o przebaczenie zabrzmiało "w mocny sposób".

"Młodzież, wiara i rozeznanie powołania"

Synod z udziałem ponad 260 biskupów z całego świata pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania" potrwa w Watykanie do 28 października. Z Polski w obradach uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży biskup Marek Solarczyk i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk.

Z Watykanu Sylwia Wysocka 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy