Reklama

Waszczykowski na Białorusi. "Dialog z Mińskiem jest potrzebny"

Przedstawiciele białoruskich środowisk niezależnych podkreślają wagę rozpoczynającej się we wtorek dwudniowej wizyty w Mińsku ministra Witolda Waszczykowskiego. Szef polskiej dyplomacji ma rozmawiać z najważniejszymi białoruskimi politykami rządowymi i opozycyjnymi. Spotka się także z przedstawicielami polskiej mniejszości.

Lider ruchu "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że dialog z Mińskiem jest potrzebny. "W takim dialogu zbliżamy się do Warszawy, Berlina czy Brukseli i oddalamy od Moskwy. Zagrożenie dla niepodległości Białorusi jest tymczasem ogromne. Dla Polski też jest ważne, by Białoruś była demokratycznym i wolnym krajem" - powiedział Milinkiewicz.

Były opozycyjny kandydat na prezydenta w wyborach z 2006 roku mówi, że Polska odgrywa dużą rolę we wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. "Bardzo dobrze, że polscy politycy mimo takiej poważnej walki wewnętrznej o Białorusi mówią jednym głosem" - mówi opozycyjny polityk.

Reklama

Milinkiewicz uważa, że na Białorusi duże znaczenie ma walka o umysły ludzi. "Trzeba po prostu przechodzić od mentalności sowieckiej do europejskiej. Mniej komunizmu w głowie to więcej Europy. Wówczas zwyciężymy" - podkreślił. Milinkiewicz powiedział, że Polska w przypadku białoruskiej demokracji powinna, tak jak dotychczas, stawiać na strategiczne, długoterminowe programy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy