Reklama

Warunki więzienne Breivika nie zmienią się

Warunki odbywania kary więzienia przez mężczyznę, który zamordował w Norwegii 77 osób, na razie nie zmienią się. Poinformował o tym naczelnik zakładu karnego, w którym wyrok odsiaduje sprawca masowej zbrodni na wyspie Utoya i w Oslo. Wczoraj norweski sąd orzekł, że przetrzymywanie wielokrotnego mordercy w więziennej izolacji jest nieludzkim traktowaniem.

Naczelnik zakładu karnego, w którym mężczyzna jest przetrzymywany, powiedział, że na razie warunki odbywania kary przez więźnia nie zmienią się. Wyrok jest bowiem nieprawomocny. Poza tym nie wiadomo czy orzeczenie nie zostanie zaskarżone. 

Anders Behring Breivik w 2011 roku zabił 77 osób. Mężczyzna odbywa karę 21 lat pozbawienia wolności. W Norwegii jest to najwyższa sankcja. Kara ta może zostać przedłużona, jeżeli po jej zakończeniu mężczyzna będzie nadal uznawany za niebezpiecznego. Wielokrotny morderca ma do swojej dyspozycji trzy pokoje, kuchnię i pralnię, telewizor oraz telefon, a także prawo do codziennego spaceru. 

22 lipca 2011 roku mężczyzna dokonał zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo. Zabił tam 8 osób. Tego samego dnia na wyspie Utoya zamordował 69, w większości młodych ludzi. Były to osoby biorące udział w odbywającym się tam obozie młodzieżówki norweskiej Partii Pracy. 

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy