Reklama

Reklama

Warufakis powoła do życia "paneuropejski ruch polityczny"

Janis Warufakis - były minister finansów Grecji - zapowiedział, że w lutym przyszłego roku powoła do życia "paneuropejski ruch polityczny", który poprzez dążenie do "demokratyzacji Unii Europejskiej" ma zapobiec rozpadowi Wspólnoty.

W sobotnim wywiadzie dla włoskiego tygodnika "L'Espresso" Warufakis zaznaczył, że nie będzie to partia polityczna, lecz "trzecia opcja", pozwalająca na odrzucenie zarówno tych, którzy w obliczu obecnego kryzysu apelują o "schowanie się w kokonach państw narodowych", jak i tych, którzy "są gotowi podporządkować się antydemokratycznym instytucjom UE".

Zdaniem byłego greckiego ministra Unia rozpadnie się, jeśli utrzymają się obecne szkodliwe tendencje, a proces rozpadu zacznie się od strefy euro.

Dezintegracja UE jak rozpad Związku Radzieckiego

Na razie nie można przewidzieć, gdzie dokładnie powstanie pierwszy wyłom - w Grecji, Włoszech czy gdzieś indziej - zastrzegł Warufakis.

Reklama

Dezintegracja UE będzie jego zdaniem podobna do rozpadu Związku Radzieckiego; wtedy także nikt nie potrafił wskazać, kiedy zacznie się proces zmian, ale jednocześnie wszyscy byli świadomi, że ZSRR nie może przetrwać - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy