Reklama

Reklama

Wariant Delta. Wzrost liczby zakażeń i zgonów w Rosji

W Rosji rośnie dzienna liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niepokojąco wzrasta też liczba zgonów z powodu COVID-19. Za rosnące wskaźniki pandemii odpowiada wariant Delta.

Delta powoduje wzrost liczby zakażeń

Władze Rosji podały w środę, że w przeciągu ostatnich 24 godzin przybyło 23 827 zainfekowanych koronawirusem.

Ostatni największy przyrost zgonów związany z COVID-19 miał miejsce w sobotę - zmarły wtedy 752 osoby.

Zdaniem rządu, coraz wyższe dzienne liczby zakażeń są wynikiem rozprzestrzeniania się wariantu Delta, dodatkowo społeczeństwo szczepi się w wolnym tempie.

Rosnące statystyki w Rosji

Z danych ogłoszonych w piątek przez urząd statystyczny Rosstat za ostatnie pięć miesięcy br. wynika, że od początku roku zmarło w Rosji 914,9 tys. osób. To o 17,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Reklama

Choć w maju br. po raz pierwszy umieralność spadła w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, to w czerwcu - gdy rozpoczęła się kolejna fala zakażeń - liczba zgonów znów wzrosła.

Od początku pandemii w Rosji koronawirusem zaraziło się 5 857 002 osób, z czego 145 278 zmarło.

Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy

Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant Delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 r.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID wariant Delta obecny jest w 91 krajach świata, natomiast zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozprzestrzenił się już w ponad 100 państwach. Wariant ten przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA.

Czytaj też:

Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant Delta

Można zakazić się dwoma wariantami koronawirusa naraz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy