Reklama

W Unii spada poparcie dla pomocy Ukrainie. Opublikowano sondaż

Fundacja Bertelsmanna opublikowała sondaż, z którego wynika, że większość obywateli UE nadal popiera przyjęcie Ukrainy do Unii oraz dostawy broni dla walczącego z okupantem państwa. Jednak poparcie spada. Wyraźna różnica jest widoczna na przykład w Niemczech.

W Niemczech za dostawami broni dla Ukrainy opowiedziało się we wrześniu 48 procent, w porównaniu z 57 procentami w marcu. Również w całej UE poparcie nieznacznie spadło do 50 procent - pisze agencja dpa. Polacy, jako bezpośredni sąsiedzi Ukrainy, w 76 procentach najbardziej poparli dostawy broni; we Włoszech poparcie było najniższe - 36 proc.

Niemcy. Sondaż: Spada poparcie dla pomocy Ukrainie

Podczas gdy w marcu 72 procent Niemców zgadzało się z tym, że UE powinna stać się bardziej niezależna energetycznie nawet przy rosnących cenach, to we wrześniu już tylko 62 procent W całej UE średnia spadła z 74 do 67 procent. 

Reklama

"Takiego rozwoju sytuacji należało się spodziewać w związku z utrzymującą się bardzo wysoką inflacją i rozpoczęciem sezonu grzewczego" - powiedziała ekspert Fundacji ds. Europy Isabell Hoffmann, cytowana przez agencję dpa.

Według sondażu prawie trzy czwarte Niemców nadal chce, by ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani; w marcu było to jednak 86 proc. Ponadto w Niemczech i UE spadło poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu 69 procent (UE) i 61 procent (Niemcy) powiedziało "tak", we wrześniu odpowiednio 63 procent i 55 procent.

Na potrzeby badania eupinions w marcu, czerwcu i wrześniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 tys. obywateli UE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Niemcy | pomoc dla ukrainy | Unia Europejska | sondaże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy