W trzy dekady stracili ponad tysiąc lodowców. Dane są dramatyczne
Ponad tysiąc lodowców zniknęło w ciągu 30 lat w Tadżykistanie - ogłosił minister energii i zasobów naturalnych tego kraju podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku. Ponad połowa zasobów wody w Azji Środkowej pochodzi właśnie z tych lodowców. Według naukowców do końca stulecia wszystkie mogą zniknąć.
O dramatycznym topnieniu lodowców w Tadżykistanie poinformował w środę minister Daler Juma. Dramatyczne dane ogłosił na zorganizowanym przez Kirgistan w ramach COP29 panelu dyskusyjnym. Podkreślił, że to zjawisko stanowi poważną groźbę dla zasobów wody na kontynencie.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Tysiąc lodowców przestało istnieć
Według tadżyckiego ministra "w ciągu minionych 30 lat z 14 tys. lodowców w Tadżykistanie ponad tysiąc, bardzo ważnych dla całego regionu, zniknęło".
Jak podaje agencja informacyjna Asia-Plus około 60 proc. wody pitnej w Azji Środkowej pochodzi od lodowców w Tadżykistanie. Ich gwałtowne topnienie minister Juma określił jako "poważne zagrożenie dla ochrony zasobów wody w kontekście globalnym".
Tadżykistan jest górzystym krajem w Azji Środkowej. Niemal 93 proc. jego powierzchni stanowią góry, a lodowce pokrywają aż 6 proc. kraju. Prawie połowa Tadżykistanu położona jest na wysokości ponad 3 tys. metrów nad poziomem morza.
Z tysięcy lodowców znajdujących się na terenie Tadżykistanu pochodzi woda zasilająca rzeki nie tylko w tym kraju, lecz również w dużej części Azji Środkowej.
Azjatyckie lodowce znikną do końca stulecia?
Daler Juma podkreślił, że rosnące na całym świecie temperatury przyspieszają topnienie lodowców. To z kolei przyczynia się do degradacji miejscowego ekosystemu. Minister energii i zasobów naturalnych Tadżykistanu dodał też, że kluczowa jest współpraca władz górskich regionów, prowadząca do ich rozwoju oraz zwiększania jakości życia mieszkających tam ludzi.
Wraz z postępującym ociepleniem klimatu topnienie lodowców staje się coraz bardziej palącym problemem na całym świecie, między innymi w Europie czy Ameryce Południowej. W Azji Środkowej ta kwestia budzi duże obawy, z powodu kurczących się zasobów wody pitnej.
W 2023 roku prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow alarmował, że według prognoz klimatologów do 2050 roku lodowce w Azji Środkowej skurczą się o połowę, a do końca XXI wieku zupełnie znikną. Ich stopnienie byłoby katastrofą dla około 80 mln ludzi, którzy straciliby stały dostęp do świeżej wody pitnej.
Źródło: AFP, Asiaplustj.info
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!