Reklama

Reklama

W Szwecji padł rekord. Prawie 90 tys. migrantów otrzymało obywatelstwo

Rekordowa liczba migrantów - niemal 90 tys. - otrzymała w poniedziałek potwierdzenie nadania szwedzkiego obywatelstwa. Jedną trzecią z nich stanowią przybysze z Syrii. Tego dnia w Szwecji obchodzone jest święto narodowe, upamiętniające koronację Gustawa Wazy - ta miała miejsce 6 czerwca 1523 roku.

Według Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wzrost liczby nowych obywateli jest konsekwencją fali migracyjnej z 2015 roku, gdy o azyl w Szwecji wystąpiło ponad 162 tys. osób.

Większość nowych Szwedów, którzy w poniedziałek w swoich miejscach zamieszkania podczas państwowych uroczystości odebrali dyplomy, stanowili mężczyźni. Wśród nich przede wszystkim imigranci z Syrii, Somalii, Afganistanu oraz Erytrei.

Do Szwecji wyemigrowało 160 tys. obywateli Syrii

W latach 2015-2021 do Szwecji wyemigrowało 160 tys. obywateli Syrii, z których ponad 100 tys. otrzymało szwedzkie obywatelstwo.

W 2020 roku liczba osób innego niż szwedzkie pochodzenia wzrosła w 232 z 290 gmin. Najwięcej obcokrajowców mieszka w Botkyrka i Soedertaelje pod Sztokholmem oraz w Haparanda na północy kraju przy granicy z Finlandią.

Reklama

Jedne z najbardziej liberalnych przepisów

Szwedzkie przepisy o przyznaniu obywatelstwa są jednymi z najbardziej liberalnych w Europie. Aby starać się o paszport, uchodźca powinien przebywać w Szwecji co najmniej cztery lata. Nie jest wymagana znajomość języka ani też zaliczenie testu wiedzy o funkcjonowaniu państwa i jego historii.

Święto narodowe Szwecji obchodzone jest na pamiątkę koronacji 6 czerwca 1523 roku Gustawa Wazy. Tego samego dnia w 1809 roku uchwalono również pierwszą konstytucję Szwecji.

Reklama

Reklama

Reklama