Reklama

W środę nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego ws. Strefy Gazy

Na nadzwyczajnej sesji zbierze się w środę Zgromadzenie Ogólne ONZ. Posiedzenie ma być poświęcone sytuacji w Strefie Gazy, w tym zapewnieniu ochrony palestyńskim cywilom - poinformowała w piątek francuska agencja AFP.

Nadzwyczajna sesja odbędzie się na prośbę krajów arabskich. W trakcie obrad ma być poddany pod głosowanie projekt rezolucji wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i pośrednio potępiającej działania Izraela.

Na początku czerwca USA zawetowały podobny projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W przeciwieństwie do rezolucji przejętych przez RB ONZ, rezolucje Zgromadzenia Ogólnego, w którym nikt nie ma prawa weta, nie są wiążące.

W piątek czterech Palestyńczyków zginęło wskutek użycia ostrej amunicji przez wojsko izraelskie podczas kolejnych demonstracji Palestyńczyków wzdłuż granicy Strefy Gazy. Wszystkich rannych było tego dnia ponad czterystu.

Reklama

Armia izraelska ogłosiła, że w demonstracjach zorganizowanych w pięciu punktach wzdłuż granicy ze Strefą Gazy uczestniczyło 12 tys. Palestyńczyków.

Ocenia się, że od 30 marca, gdy rozpoczęły się cotygodniowe protesty w Strefie Gazy odbywające się pod hasłem "Wielkiego Powrotu", a polegające na szturmowaniu izraelskich zasieków granicznych, aby pokazać, że mieszkańcy Strefy mają prawo powrotu do miejsc zamieszkania, skąd zostali wygnani po 1948 r., zginęło łącznie co najmniej 129 Palestyńczyków.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy