Reklama

W sobotę wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II

W kalendarzu Kościoła Katolickiego na całym świecie sobota jest dniem wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II. Datę tej uroczystości ustanowiono po beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku. W przeddzień święta o papieżu Polaku mówił Franciszek.

W dzień wspomnienia liturgicznego, które przypada w rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 roku, kilka tysięcy uczestników trwającej od czwartku narodowej pielgrzymki Polaków do Watykanu spotyka się z Franciszkiem na specjalnej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego. Towarzyszy im około 50 polskich biskupów i 260 kapłanów.

Polscy pielgrzymi modlą się także przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Jest to trzecie wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, kanonizowanego w kwietniu 2014 roku.

Reklama

Sobotnie wydanie watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" zamieszcza tekst przemówienia, jakie papież Franciszek wygłosił podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami fundacji Jana Pawła II, działającej od 35 lat.

Franciszek wyznał, że ma stale "żywe wspomnienia" z lipcowej podróży do Polski i podkreślił, że doświadczył tam radości wiary podczas Światowego Dnia Młodzieży.

"Wielkimi dziećmi polskiej ziemi było dwoje wielkich świętych, apostołów Bożego Miłosierdzia: Faustyna Kowalska i Jan Paweł II"- mówił. Przytoczył słowa polskiego papieża z encykliki "Dives in misericordia": "Jezus nade wszystko swoim postępowaniem, całą swoją działalnością objawiał, że w świecie, w którym żyjemy, obecna jest miłość. Jest to miłość czynna, miłość, która zwraca się do człowieka, ogarnia wszystko, co składa się na jego człowieczeństwo".

Papież przypomniał, że Jan Paweł II napisał, że miłość ta "w sposób szczególny daje o sobie znać w zetknięciu z cierpieniem, krzywdą, ubóstwem".

"Niech słowa, a zwłaszcza wzór życia tych dwojga wspaniałych świadków zawsze inspirują wasze wielkoduszne zaangażowanie"- zaapelował Franciszek do fundacji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy