Reklama

Reklama

W ​Portugalii spadł meteoryt

Specjaliści z dziedzin geologii i astrofizyki oraz pasjonaci rozpoczęli poszukiwania meteorytu, który w poniedziałek (16 listopada) spadł na terenie dystryktu Evora w południowo-wschodniej Portugalii.

Portugalska telewizja RTP informuje, że "świetlista kula" z dużą prędkością pojawiła się nad rejonem miasta Evora wczesnym rankiem w poniedziałek. Na nagraniach widać, jak meteoryt pędzi w kierunku ziemi, po czym rozlatuje się na kawałki krótko przed uderzeniem w nią.

We wtorek na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych profesjonaliści oraz pasjonaci geologii i astrofizyki próbowali ustalić dokładne miejsce upadku pozostałości po meteorycie, a także umawiali się na ich poszukiwanie.

Media odnotowują, że pędzący z prędkością 227 tys. km/h obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Do wtorku potwierdzono rejestrację jego lotu nawet w odległych dystryktach północnej Portugalii, a także na południu i południowym wschodzie Hiszpanii.

Reklama

Jak poinformował Jose Maria Madiedo, hiszpański astrofizyk z Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) wejście w atmosferę meteorytu zaobserwowało też kilka obserwatoriów astronomicznych, m.in. w Toledo, Sewilli oraz Almerii.

- Widoczny na nagraniach z kamer błysk kuli oznacza, że meteoryt eksplodował przed zetknięciem się z gruntem - wyjaśnił Madiedo, który jako jeden z pierwszych podał w mediach społecznościowych możliwą lokalizację jego fragmentów, wskazując na okolice miasta Evora.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy