Reklama

Reklama

W krajach muzułmańskich skrócono dzień pracy

W krajach muzułmańskich w czasie świętego miesiąca postu, czyli Ramadanu, obowiązują skrócone godziny pracy. Zakłady i urzędy zamykane są o godzinie 14:00. Krócej działają też placówki kulturalne, między innymi galerie i muzea.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich oficjalny dzień pracy wszystkich urzędów rozpoczyna się o godzinie 9:00, a kończy o 14:00.

W prywatnych zakładach godziny skrócono do sześciu dziennie. Krócej trwa również nauka dzieci w szkołach. Skrócony czas pracy związany jest z ramadanem, świętym miesiącem muzułmanów. W czasie kolejnych 30 dni wierzący muszą od świtu do zachodu słońca powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia papierosów.

Pracująca od 26 lat w Jordanii Maria Sprawka tłumaczy, że pracodawcy muszą wykazywać szczególnie dużo cierpliwości w tym czasie. "Wszyscy moi pracownicy są bardzo zmęczeni. Czekają tylko na moment, kiedy będą mogli wyjść i odpocząć w domu.

Reklama

"Nie umiem przyzwyczaić się do tego nawet po tylu latach pracy w Jordanii" - tłumaczy Polka, dyrektor w instytucji zajmującej się ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Zakłady pracy, które zatrudniają nieposzczących robotników innego wyznania, reorganizują produkcję. W czasie Ramadanu muzułmanie pracują na nocną zmianę, a nieposzczący - w czasie dnia. Pierwszy posiłek, który mogą spożywać wierzący, to tak zwany iftar. Można go rozpocząć dopiero po zachodzie słońca.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy