Reklama

Reklama

W Kijowie świętowano urodziny Nadiji Sawczenko

Ukraińska oficer Nadija Sawczenko spędziła urodziny za kratami w Rosji, gdzie odsiaduje wyrok 22 lat łagru. Zebrani na kijowskim Placu Pocztowym ludzie podpisywali życzenia i wypuścili w niebo setki chińskich lampionów w kształcie serca. Ci, którzy przyszli nad brzeg Dniepru, nie mieli wątpliwości, czego życzyć jubilatce. "Wolności - wolności na ziemi ukraińskiej" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z uczestników akcji.

Jak mówił, wypuszczane w powietrze lampiony dla Nadiji Sawczenko to serca nadziei, że lotniczka szybko powróci do ojczyzny.  Lampion w kształcie serca wypuściła też siostra Nadiji - Wira Sawczenko. "Nie życzę jej zdrowia, ani szczęścia. Tylko wolności - wolności dla niej i dla Ukrainy" - wyjaśniała w rozmowie z Polskim Radiem. 

Na pytania, kiedy Nadija będzie wolna, Wira Sawczenko odpowiedziała, że jej zwolnienie zależy od tego, kiedy prezydenci Poroszenko i Putin się dogadają co do tego, czy wymienić ją na rosyjskich oficerów, czy nie. 

Reklama

Rosyjskie władze oficjalnie potwierdziły, że wszczęto wobec Sawczenko procedurę ekstradycyjną. Wcześniej ukraiński prezydent sugerował, że Ukrainka mogłaby być wymieniona na dwóch rosyjskich oficerów, skazanych na Ukrainie za udział w wojnie w Donbasie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy