W Europie trwają zakulisowe rozmowy. To ma być cios w tzw. flotę cieni

Oprac.: Karina Jaworska
Kraje Europy planują cios w rosyjską "flotę cieni". Chcą ustanowienia nowych przepisów, które miałyby moc prawną i pozwalały na przejęcie statków transportujących moskiewską ropę. Według europejskich przedstawicieli działania floty stwarzają zagrożenie dla środowiska Bałtyku oraz znajdującej się w nim międzynarodowej infrastruktury.

Politico, powołujące się na swoje źródła w strukturach UE, przekazało, że kraje europejskie prowadzą zakulisowe rozmowy na temat masowego zajęcia moskiewskich tankowców "floty cieni", które eksportują ropę przez Morze Bałtyckie.
Trwają przygotowania nowych przepisów, które mają nadać tym działaniom moc prawną. Rozważane propozycje obejmują wykorzystanie prawa międzynarodowego do przejmowania statków z powodów "środowiskowych" lub piractwa.
Jeżeli przepisy wejdą w życie państwa UE będą mogły samodzielnie przejmować statki "floty cieni". Pomysł powstał po tym, jak fińskie władze przejęły statek Eagle S, który prawdopodobnie uszkodził podwodną linię energetyczną łączącą Estonię z Finlandią.
Rosyjska "flota cieci" panoszy się na Morzu Bałtyckim. Europa ma na to plan
- Około 50 procent handlu objętego sankcjami (m.in. rosyjska ropa, przewożona statkami - red.) odbywa się przez Zatokę Fińską - powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. - To są zagrożenia dla środowiska, to są ataki na naszą podmorską infrastrukturę. Musimy się skoordynować i ustalić, w jaki sposób wdrożymy te konwencje - mówił.
Rozmowy ilustrują rosnącą frustrację Europy, że Rosja nadal transportuje ropę i unika zachodnich sankcji, i to tuż pod nosem UE. W artykule wskazano, że transport ropy i gazu pozwala Rosji utrzymać finansowanie jej armii, którą wykorzystuje w toczącej się już prawie trzy lata wojny w Ukrainie.
W 2022 r. UE nakazała wprowadzenie zakazu importu całej rosyjskiej ropy naftowej. Jednak Rosja szybko znalazła sposób na ominięcie sankcji i rozszerzyła działalność tzw. floty cieni, która obecnie eksportuje nawet 80 proc. rosyjskiej ropy.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!