Reklama

Reklama

W Cassino stanął pomnik misia Wojtka

Na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino na placu w mieście Cassino odsłonięty został w środę pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego na szlaku bojowym. Uroczystość zainaugurowała rocznicowe obchody.

Pomnik ustawiony na Piazza XV Febbraio u stóp historycznego wzgórza wykonany został z cennego marmuru, pochodzącego ze złoża w pobliskiej miejscowości Coreno Ausonio. Ma ponad 1,5 metra wysokości i waży ćwierć tony. Na tabliczce obok widnieje napis po włosku, polsku i angielsku: "Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia".

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli: przedstawiciele lokalnych władz z komisarzem miasta Benedetto Basile na czele, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, senator i sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders. Powiedziała ona PAP, że jest bardzo szczęśliwa, że może uczestniczyć w uroczystościach w Cassino oraz że przyjeżdża tu przede wszystkim jako córka dowódcy.

Reklama

"Nadzwyczajne wydarzenie"

Jak dodała, także miś Wojtek potrzebny jest w opowiadaniu o historii polskich żołnierzy. Zwróciła uwagę, że w sobotnich głównych uroczystościach na Monte Cassino, w 75. rocznicę bitwy, udział wezmą prezydenci Polski Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella, co - jak podkreśliła - będzie "nadzwyczajnym wydarzeniem". Senator Anders powiedziała, że miś Wojtek jest również symbolem przyjaźni polsko-włoskiej.

Na środowej ceremonii obecni byli też przedstawiciele ambasady RP w Rzymie oraz liczni mieszkańcy Cassino, wśród nich dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Byli także skauci oraz delegacja Związku Harcerstwa Polskiego. Polscy harcerze powiedzieli PAP, że na sobotnich uroczystościach rocznicowych będzie ich 1600.

Drugi pomnik Wojtka we Włoszech

Postawienie rzeźby przedstawiającej niedźwiedzia stojącego na dwóch łapach to inicjatywa byłego burmistrza miasta Carlo Marii D'Alessandro. To drugi pomnik Wojtka we Włoszech. Pierwszy został odsłonięty w 2015 roku w mieście Imola na północy kraju.

Wojtek był niedźwiedziem brunatnym "adoptowanym" jako roczne zwierzę przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 1942 roku w czasie przemarszu 2. Korpusu Polskiego przez Iran. Karmili go mlekiem z butelki. Niedźwiedź przeszedł z tą jednostką cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a potem trafił do Wielkiej Brytanii. Nadano mu stopień kaprala. Żył do 1963 roku.

Otwarcie dwóch wystaw

Także w środę w opactwie benedyktynów na Monte Cassino otwarte zostaną dwie wystawy. Pierwsza nosi tytuł "Armia Andersa - Droga nadziei" i przedstawia historię 2. Korpusu. Na drugiej ekspozycji będzie można zobaczyć obrazy uczestnika walk o Monte Cassino Tadeusza Wojnarskiego. "Z nieludzkiej ziemi do Włoch - żołnierz i artysta" to tytuł wystawy, którą otworzy między innymi syn malarza.

Z Cassino Sylwia Wysocka 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy