Reklama

W.Brytania: Izba Gmin poparła w 2. czytaniu ustawę dot. wyjścia z UE

Brytyjska Izba Gmin, niższa izba brytyjskiego parlamentu, poparła w środę w drugim czytaniu rządowy projekt upoważniający premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Prace w komisji i trzecie czytanie odbędą się w przyszłym tygodniu.

"To historyczne głosowanie w parlamencie. Ogromna większość za tym, aby posunąć nasze negocjacje ws. Brexitu naprzód. Historia dzieje się na naszych oczach" - napisał na Twitterze brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

Za rządowym wnioskiem zagłosowało 498 posłów, w tym niemal wszyscy politycy rządzącej Partii Konserwatywnej i część deputowanych głównej opozycyjnej Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem.

"Prawdziwa bitwa czeka nas w przyszłym tygodniu"

- Prawdziwa bitwa czeka nas w przyszłym tygodniu (w procesie komisji - przyp. red.), aby nadać negocjacjom kształt, tym samym broniąc miejsc pracy, standardu życia i zmusić rząd do wzięcia odpowiedzialności za proces - tłumaczył po głosowaniu lider labourzystów.

Reklama

Przeciwko tzw. Brexitowi zagłosowało 114 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalni Demokraci, a także - opowiadając się wbrew swojemu przewodniczącemu - część polityków Partii Pracy.

"To szkodliwy akt sabotażu wobec szkockiej gospodarki"

- To szkodliwy akt sabotażu wobec szkockiej gospodarki i naszego społeczeństwa. Szkocja zagłosowała przytłaczającą większością za pozostaniem w Unii Europejskiej i łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę to, w jakim stopniu nasz rynek pracy, inwestycje i przemysł polegają na członkostwie we wspólnocie - skomentował głosowanie poseł Szkockiej Partii Narodowej Stephen Gethins.

- Torysi i Partia Pracy zawiedli przyszłe generacje, wspierając dzisiaj tzw. "twardy Brexit". Przywódcy labourzystów wywiesili białą flagę: nie są opozycją, ale kibicami" - napisał lider Liberalnych Demokratów Tim Farron, dodając, że jego partia "będzie dalej walczyła o to, aby Brytyjczycy dostali prawo głosowania nad ostatecznymi warunkami wyjścia (z Unii Europejskiej)", domagając się drugiego referendum.

Wynik głosowania może zwiastować turbulencje w parlamentarnej Partii Pracy - pomimo wprowadzenia dyscypliny partyjnej w głosowaniu i rekomendacji udzielenia poparcia rządowemu projektowi, aż 47 posłów (1/5 klubu) oddało głos przeciwko proponowanej legislacji.

Niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu

Wśród nich znalazło się wielu polityków z tzw. "front benchu" (dosł. "przedniej ławki", miejsca dla najważniejszych deputowanych) i gabinetu cieni, m.in. mająca polskie korzenie Rosena Allin-Khan, Dawn Butler i związani z polską społecznością Andy Slaughter, Steven Pound i Rupa Huq, którzy mogą być zmuszeni do ustąpienia z zajmowanych pozycji.

Środowe głosowanie to wynik podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

W następnym kroku legislacyjnym projekt ustawy będzie omawiany 6-7 lutego na poziomie komisji i przekazany na trzecie, ostatnie czytanie w Izbie Gmin 8 lutego. Po uchwaleniu przez posłów dokument zostanie skierowany do Izby Lordów do dalszych prac, a następnie ewentualne zgłoszone poprawki będą poddane pod głosowanie w obu izbach. Według planów rządzącej Partii Konserwatywnej procedura parlamentarna powinna skończyć się na początku marca.

Premier Theresa May wielokrotnie zapowiadała, że jej rząd planuje formalne rozpoczęcie dwuletniej procedury wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca br.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy