Reklama

W Berlinie rozpoczęła się konferencja w sprawie Libii

Niemcy, w porozumieniu z ONZ, zorganizowały w Berlinie konferencję dotyczącą Libii, w której biorą udział przedstawiciele światowych mocarstw, walczących w kraju stron oraz państw, których interesów sprawa bezpośrednio dotyka. Jak donoszą niemieckie media, Angela Merkel chce zainicjowania procesu pokojowego.

"Musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której generał Haftar zaangażuje się w negocjacje pokojowe. Żeby to osiągnąć musimy zatrzymać napływ broni i bojowników z zagranicy. Żadna ze stron nie wygra tego konfliktu przy pomocy środków militarnych" - mówił szef dyplomacji RFN Heiko Maas przed rozpoczęciem konferencji.

Z informacji opublikowanych na stronie internetowej tygodnika "Die Zeit" wynika, że kanclerz Niemiec Angela Merkel, która jest gospodynią spotkania, chce skłonić walczących w Libii do przestrzegania zawieszenia broni, a innych uczestników rozmów do realizacji embarga na handel bronią. Deklaracja końcowa szczytu ma też zawierać zapisy dotyczące gospodarki, przestrzegania praw człowieka i wezwanie do zaprzestania działań, utrudniających eksport ropy naftowej.

Reklama

"Podkreślali znaczenie zawieszenia broni"

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślali podczas bilateralnego spotkania w niedzielę w Berlinie znaczenie zawieszenia broni obowiązującego od tygodnia w pogrążonej w chaosie Libii.

Obaj przywódcy biorą udział w stolicy Niemiec w konferencji poświęconej wojnie domowej w Libii.

Putin podkreślał, że jego kraj i Turcja skłoniły strony konfliktu do rozejmu, co - jak podkreślił - jest bardzo ważnym krokiem. "Zakrojone na wielką skalę działania wojenne zostały zatrzymane. Z mojego punktu widzenia, to bardzo dobry rezultat, który jest podstawą dzisiejszego multilateralnego spotkania" - oznajmił Putin po spotkaniu z Erdoganem.

Turecki przywódca z kolei zaapelował, by dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) generał Chalifa Haftar porzucił "agresywną postawę".

Erdogan i Putin udali się następnie do Urzędu Kanclerskiego, by wziąć tam udział w libijskiej konferencji.

Wielu gości

W szczycie w Berlinie oprócz nich uczestniczą także między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, przedstawiciele krajów regionu i organizacji międzynarodowych, a także dwaj główni adwersarze wojny domowej w Libii - premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Haftar, dowódca ANL.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między tymi dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy. Rosja popiera w tym konflikcie Haftara, a Turcja - Saradża. Od 12 stycznia obowiązuje w Libii zawieszenie broni, które było możliwe dzięki porozumieniu między Putinem a Erdoganem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy