Reklama

Reklama

Viktor Orban: Ukraina nie pokona Rosji przy obecnej strategii

Premier Węgier Viktor Orban ocenił w Wiedniu, że "przy obecnej strategii wsparcia ze strony NATO" Ukraina nie zdoła wygrać wojny z Rosją. Orban i kanclerz Austrii Karl Nehammer opowiedzieli się przeciwko embargu na rosyjski gaz.

- Tej wojny w takiej formie nie da się wygrać - oświadczył Viktor Orban, cytowany przez CNN. Jego zdaniem strategia państw NATO, polegająca na wspieraniu Ukrainy bronią i szkoleniem, "do tej pory pokazała, że nie doprowadzi do sukcesu".

- Bez zmiany strategii nie będzie pokoju - powiedział węgierski premier i ostrzegł, że bez pokoju w Ukrainie cała Unia Europejska "zostanie zepchnięta w stan wojny"

- Nie da się uniknąć recesji w UE, jeśli wojna będzie trwała - dodał.

Viktor Orban: Właśnie doszliśmy do ściany

Zarówno Orban jak i Nehammer przestrzegli przed możliwością nałożenia przez UE embarga na rosyjski gaz. 

Reklama

- Właśnie doszliśmy do ściany, która nazywa się embargo gazowe, i sugerowałbym UE, abyśmy nie pukali w tę ścianę - powiedział Orban.

Kanclerz Austrii dodał, że takie embargo "nie jest możliwe". - Nie tylko dlatego, że my, jako Austria, jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu. Niemiecki przemysł jest również uzależniony od rosyjskiego gazu. A jeśli upadnie przemysł niemiecki, upadnie przemysł austriacki - powiedział Nehammer, dodając, że taka sytuacja może skutkować "masowym bezrobociem".

Zarzuty pod adresem Komisji Europejskiej

- Jest wiele zapowiedzi Komisji Europejskiej, ale niewiele jest wdrażanych - ocenił Nehammer działania unijne w sprawie kryzysu energetycznego. Podkreślił, że "nie ma oznak" wdrażania wspólnej platformy zakupu gazu, którą zaproponowała KE.

Kanclerz dodał, że biorąc pod uwagę obecną presję na rynku energii, "ta wspólna platforma byłaby ważniejsza niż kiedykolwiek".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy