Reklama

Uwolniono polskiego marynarza uprowadzonego w Zatoce Gwinejskiej

Polski marynarz uprowadzony w grudniu w Zatoce Gwinejskiej został uwolniony. Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak przekazało MSZ w komunikacie, "członkowie załogi statku porwanego w połowie grudnia 2021 r. u wybrzeży Nigerii, w tym obywatel RP, zostali uwolnieni". "Uprowadzony Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie" - poinformowano.

Zobacz tez: Zatoka Gwinejska. Porwanie polskiego marynarza, MSZ powołał sztab kryzysowy

"Marynarze zostali uwolnieni dzięki działaniom armatora oraz sprawnej, profesjonalnej współpracy służby konsularnej i innych polskich instytucji z władzami Danii i Nigerii oraz z firmą zatrudniającą załogę statku" - napisano w komunikacie resortu.

Reklama

Apel do polskich marynarzy

Po stronie polskiej sprawą zajmował się międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Piotra Wawrzyka.

Wydarzenie z połowy grudnia ub.r. było szóstym porwaniem obywatela Polski w Zatoce Gwinejskiej od 2013 roku. "Apelujemy do polskich marynarzy, by przed podjęciem pracy na statku w niebezpiecznym regionie świata zawsze sprawdzali, czy armator posiada odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uprowadzenia załogi" - podkreśliło MSZ.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: porwanie | Zatoka Gwinejska

Reklama

Reklama

Reklama