Ustanawiają nowy budżet UE. Plan ma objąć "kraje z kluczowymi reformami"

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

W Brukseli trwają rozmowy nad przyszłym funduszem Unii Europejskiej. Komisja Europejska zaproponowała, by od 2028 r. pieniądze były wydawane przez państwa według planów krajowych, w których zapisane będą reformy i inwestycje. Dodano, że "wzmocniona polityka spójności i wzrostu (...), musi być opracowana i wdrożona we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi".

Nowy budżet Unii Europejskiej. Jest propozycja KE
Nowy budżet Unii Europejskiej. Jest propozycja KEDURSUN AYDEMIR / ANADOLUAFP

Zgodnie z komunikatem opublikowanym w środę Komisja Europejska proponuje "plan dla każdego kraju z kluczowymi reformami i inwestycjami, który będzie skupiać się na wspólnych priorytetach, w tym promowaniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej".

"Wzmocniona polityka spójności i wzrostu, w której regiony stanowią jej centrum, musi być opracowana i wdrożona we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi" - podkreśliła KE.

Fundusze unijne. KE proponuje plan nowego budżetu

Obecnie zasada "pieniądze za reformy" obowiązuje w Krajowych Planach Odbudowy (KPO), za sprawą których wydawane są pieniądze z utworzonego po pandemii Covid-19, jednorazowego funduszu odbudowy. Natomiast fundusze z tradycyjnego budżetu UE wydatkowane są zgodnie z unijnymi programami, rozliczanymi przez KE.

KE w swoim komunikacie zwróciła też uwagę, że wraz z nową wieloletnią perspektywą budżetową od 2028 r. UE będzie musiała zacząć spłacać kapitał i odsetki z funduszu odbudowy na bezzwrotne wsparcie w łącznej kwocie ok. 357 mld euro; obecnie spłaca jedynie odsetki od długu.

UE musi spłacić kapitał i odsetki. Dziesiątki miliardów euro rocznie

Zgodnie z szacunkami KE na spłatę może być potrzebnych około 25-30 mld euro rocznie. "Stanowi to prawie 20 proc. obecnego rocznego budżetu" - podkreśliła KE.

W ocenie Brukseli spłata funduszu odbudowy "nie może być pogodzona ze stabilnymi krajowymi wkładami finansowymi i brakiem nowych zasobów własnych". KE wezwała kraje członkowskie w Radzie UE do wznowienia prac nad nowymi dochodami własnymi Unii, m.in. z systemu handlu emisjami ETS.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Sasin w ''Graffiti'' o propozycjach deregulacyjnych dla rządu: Teatr z pokazywaniem palcem pana Brzoski, to był dosyć żenujący spektaklPolsat NewsPolsat News