Reklama

Reklama

Ustalenia po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Mam zaszczyt mieć koło siebie swojego przyjaciela Andrzeja Dudę. Wiem, że w Polsce zbliżają się wybory, myślę, że okażą się sukcesem - powiedział Donald Trump po spotkaniu z Andrzejem Dudą. - Potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami - dodał prezydent USA.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski, Trump stwierdził, że "wszyscy wiemy, jak wspaniałym i pięknym krajem jest Polska". "To zaszczyt, że jest tu z nami mój przyjaciel pan prezydent Duda z Polski, który zrobił naprawdę fantastyczną pracę" - mówił Trump.

"Wiem, że nadchodzą wybory, liczę na to, że odniesie on sukces" - powiedział prezydent USA.

Trump potwierdził "wagę sojuszu" pomiędzy Polską i USA. "Podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i już cieszę się na podpisanie umowy o współpracy obronnej" - dodał Trump.

Reklama

Współpraca w badaniach nad szczepionką na koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda poinformował podczas konferencji prasowej, że rozmawiał z Trumpem o sytuacji w "przestrzeni europejskiej i światowej", jeżeli chodzi o walkę z koronawirusem, a także o tym, "jak działać na przyszłość".

Podziękował prezydentowi USA za deklarację, że "będziemy współpracowali ze sobą."Nasi naukowcy będą współpracowali w prowadzeniu badań nad wynalezieniem szczepionki i leku na koronawirusa" - mówił Duda.

"Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać" - powiedział z kolei Trump.

Podkreślił, że Polska będzie angażowana "zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę". "Myślę, że będzie to bardzo szybko" - dodał.

Prezydent Duda wskazywał, że Polska zaangażowała się we współpracę i "sojusznicze wspieranie - choćby w symbolicznym wymiarze - Stanów Zjednoczonych w walce z koronawirusem".

"W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych leków i szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej" - powiedział Duda. Dodał, że taka jest jego intencja we współpracy z USA, aby jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby szczepionki na koronawirusa były dostępne dla Polaków i innych społeczeństw.

Kwestia bezpieczeństwa energetycznego

Prezydent Duda podkreślił, że Polska i USA rozwijają współpracę gospodarczą w zakresie energetyki i budowania bezpieczeństwa energetycznego. "Dzisiaj trzeba powiedzieć, USA współdziałają w zakresie tworzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski ale także i Europy Środkowej" - mówił.

Prezydent wskazywał, że realizowane w Polsce inwestycje - rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz planowana budowa gazoportu w Gdańsku - służą temu, aby odbierać gaz skroplony i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale także dla krajów Europy Środkowej, które "w znakomitej większości są uzależnione od Rosji". "Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe" - podkreślił.

"Dziękuję panie prezydencie za tę współpracę. Mam nadzieję, że będziemy ją nadal rozwijali. Dzisiaj te dostawy są zapewnione do 2023 roku, ale wiem, że będziemy zawierali w tym zakresie dalsze kontrakty. Tym bardziej, że zapotrzebowanie z całą pewnością będzie się zwiększało" - podkreślił Duda.

"Stany Zjednoczone i Polska niedawno podpisały kilka długoterminowych kontraktów np. na płynny gaz naturalny z USA, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych" - powiedział z kolei Trump.

Zobowiązania wobec NATO i współpraca militarna

Prezydent USA przypomniał, że Polska niedawno kupiła 32 najnowsze samoloty F-35, które - jak mówił - są najlepszymi myśliwcami na świecie. Podkreślił przy tym, że Polska jest jednym z tylko ośmiu państw NATO, które przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że inne kraje "nie poradziły sobie aż tak dobrze". "Cały czas im to powtarzam, udało nam się ich trochę zmotywować, ale niewystarczająco" - zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

W jego ocenie 2 proc. PKB to bardzo niewiele. "Natomiast mamy bardzo dużo krajów, które nie wpłacają swoich składek, mają zaległości, odnośnie tego, co powinny wpłacać" - powiedział Trump. Zwrócił przy tym uwagę, że USA bronią wielu krajów, które mają zaległości w zakresie tego, co powinny płacić. 

"Będziemy zadowoleni dopiero wtedy, kiedy wszyscy członkowie NATO będą płacić równo składkę. Tylko osiem państw członkowskich plus Stany Zjednoczone w tej chwili płacą to, co jest uznawane za uczciwą składkę" - podkreślił Trump.

"Chylę czoła przed Polską oraz narodem polskim za ich oddanie dla obrony naszych granic w tej chwili" - powiedział prezydent USA, przypominając też, że w ubiegłym roku udało się znieść wizy dla Polaków, którzy chcą przybyć do Stanów Zjednoczonych. 

"Ta współpraca oznacza wzmocnienie bezpieczeństwa Unii Europejskiej, wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, ale także, a może przede wszystkim z mojego punktu widzenia, wzmocnienie bezpieczeństwa Polski" - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej.

Podkreślił, że wzmocnienie współpracy militarnej między Polską i USA oznacza "dodanie Polsce dodatkowej wiarygodności inwestycyjnej". "Przede wszystkim ze strony inwestorów amerykańskich" - powiedział Duda

Elektrownie atomowe w Polsce?

"W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju" - poinformował Duda. Jak dodał, "podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte".

Prezydent zaznaczył, że "umowy można się spodziewać w najbliższym czasie".

Wcześniej Donald Trump podkreślił, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". "Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych" - powiedział prezydent USA.

Duda podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych za wkład finansowy w Fundusz Trójmorza. "Prezydent Trump zainteresował się Funduszem Trójmorza już od jakiegoś czasu jako elementem umożliwiającym rozwijanie tej współpracy". Podziękował także Trumpowi za aktywność i "docenienie tej współpracy, która w ramach Unii Europejskiej odbywa się w Europie Środkowej pomiędzy naszymi krajami"

Kwestia wycofania wojsk USA z Niemiec

Trump pytany po spotkaniu z Dudą, czy wysłałby do Polski żołnierzy wycofywanych z Niemiec, powtórzył, że Polska jest jednym z niewielu krajów przeznaczających 2 proc. PKB na obronność, podczas, gdy Niemcy płacą około 1 proc. PKB., i mają "ogromną zaległość". Powtórzył też swoją zapowiedź redukcji o 9500 żołnierzy liczebności wojsk amerykańskich w Niemczech. "Będziemy redukować nasze siły w Niemczech, niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska będzie jednym z tych miejsc" - powiedział.

"Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi Stanów Zjednoczonych, dokąd ma wysłać swoich żołnierzy" - oświadczył Duda. "Natomiast, nie przeczę, zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, żeby z Europy nie wycofywał sił amerykańskich, bo bezpieczeństwo Europy jest dla mnie ważne" - powiedział z kolei polski prezydent.

Dodał, że dla Europy "amerykańska obecność od II wojny światowej stanowi w ogromnym stopniu gwarancję bezpieczeństwa".

Zadeklarował, że gdyby zadano mu pytanie, czy "jest gotów", aby Polska przyjęła więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedziałby twierdząco.

Wspólna deklaracja o 5G

Trump podkreślił, że Polska i USA współpracują również w sprawach ochrony infrastruktury technicznej oraz technologii. "Dlatego właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G i Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu, by Stany Zjednoczone i Polska współpracowały ramię w ramię" - powiedział amerykański prezydent.

Trump zwrócił też uwagę na obecność w Białym Domu dowódcy polskiej misji medycznej w USA i Włoszech kapitana Jacka Siewiery. Podkreślił, że polski zespół jest doskonale przygotowany i zaawansowany. Zauważył też, że USA i Polska wspólnie działają na rzecz wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Inwestycje Google w Polsce

Prezydent Andrzej Duda przypomniał na konferencji prasowej, że miesiąc temu firma Microsoft ogłosiła, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów w nowoczesne centrum przetwarzania danych.

"Dzisiaj oficjalnie firma Google opublikowała informację, że będzie także inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w Polsce, również technologii informatycznych, że to będzie jeszcze większa inwestycja niż inwestycja Microsoft" - powiedział.

"Nie mam wątpliwości, że te amerykańskie inwestycje i ten dodatkowy impuls inwestycyjny, który mają w tej chwili amerykańskie firmy wynika z bardzo skutecznej polityki, którą razem prowadzimy, a która zwiększa poczucie bezpieczeństwa i w Polsce obywateli, i zwiększa poczucie bezpiecznego inwestowania w naszym kraju" - mówił Duda.

Dodał, że to oznacza nowe miejsca pracy "w bardzo nowoczesnej gałęzi, jaka są technologie informatyczne". "Cieszę się, ponieważ mamy w Polsce dużą ilość świetnie przygotowanych do tego, młodych informatyków" - podkreślił prezydent.

"Z całą pewnością jesteśmy w stanie podołać tutaj pod względem intelektualnym najpoważniejszym wyzwaniom" - oświadczył Duda.

Wyraził przekonanie, że "te inwestycje będą z pożytkiem i dla USA, i dla ich firm, a także i dla Polski poprzez miejsca pracy, poprzez zdobywanie doświadczeń przede wszystkim przez młodych ludzi, młodych inżynierów".

Trump przyjedzie do Polski?

Amerykański przywódca został zapytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, czy planuje w najbliższej przyszłości wizytę w Polsce. Ostatnia wizyta Trumpa w Polsce została odwołana z powodu huraganu Dorian.

"Odpowiedź brzmi - tak. Co do wyjazdu do Polski, chcielibyśmy zrobić to znowu tak szybko, jak będzie to możliwe" - odpowiedział Trump.

Przypomniał jednocześnie, że w USA trwa kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. "Więc zapewne będę w stanie to zrobić dopiero po wyborach. Natomiast zakładając, że wszytko pójdzie dobrze, to odpowiedź jest: zdecydowanie tak" - powiedział prezydent USA.

Deklaracje po spotkaniu Duda-Trump

Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację pogłębianie współpracy obronnej i rozwój polskiej energetyki jądrowej. Więcej czytaj tutaj.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Białego Domu w środę popołudniu lokalnego czasu. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych. Następnie prezydenci przeszli do Gabinetu Owalnego na rozmowę w "cztery oczy". To piąte, oficjalne spotkanie przywódców Polski i USA. 

Prezydent RP jest pierwszym szefem państwa odwiedzającym Biały Dom po wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Do wizyty doszło w trakcie finiszu kampanii prezydenckiej w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy