Reklama

Reklama

USA zrywają traktat rozbrojeniowy z Rosją

Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu INF - powiedział prezydent Donald Trump, zarzucając Rosji naruszanie postanowień tego układu.

Stany Zjednoczone wycofają się z przełomowego traktatu z Rosją, potwierdził prezydent Donald Trump i przemawiając do dziennikarzy zarzucił Rosji naruszanie postanowień traktatu podpisanego w 1987r. w Waszyngtonie.

"Oni naruszają traktat od wielu lat" - powiedział Trump po wiecu wyborczym w Nevadzie.

Wcześniej o sprawie pisał w sobotę brytyjski "Guardian", informując, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF w związku z zarzutami, że Rosja narusza postanowienia tego układu.

Reklama

Gazeta twierdziła, że Bolton napotyka w tej kwestii na opór ze strony Departamentu Stanu USA i Pentagonu oraz sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Do 15 stycznia 2019 roku prezydent Donald Trump ma poinformować Senat - zgodnie z zapisem projektu ustawy o wydatkach na obronność - czy Rosja narusza INF (układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. 

Rosja gotowa odpowiedzieć

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa jest gotowa odpowiedzieć - w tym środkami wojskowo-technicznymi - na wycofanie się USA z układu INF. Zarzuty o naruszenie przez Rosję tego układu wiceszef dyplomacji określił jako bezpodstawne.

Riabkow powiedział, że jeśli strona amerykańska będzie nadal "w trybie jednostronnym wycofywać się z różnego rodzaju porozumień i mechanizmów", to Rosja będzie zmuszona do podejmowania kroków w odpowiedzi, "w tym o charakterze wojskowo-technicznym". Dodał przy tym, że Rosja nie chciałaby, aby do tego doszło.

Wiceszef MSZ odrzucił oskarżenia wobec Moskwy o naruszanie układu. "Strona rosyjska mówiła niejednokrotnie, że Amerykanie nie mają żadnych podstaw do twierdzeń, jakoby Rosja naruszała to porozumienie" - oświadczył. Zarzuty pod adresem Rosji określił jako "wymyślone".

Rosja liczy, że otrzyma wyjaśnienia na temat dalszych kroków USA od doradcy prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona, który przybędzie do Moskwy w niedzielę - dodał Riabkow. Jak poinformował, w poniedziałek odbędą się rozmowy Boltona z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Brytyjski minister obrony: Rosja kpi z INF

Rosja łamie postanowienia układu rozbrojeniowego INF i kpi z niego - ocenił w niedzielę brytyjski minister obrony Gavin Williamson.

Williamson powiedział gazecie "Financial Times", że Wielka Brytania będzie "zdecydowanie z USA" w zwracaniu uwagi, że "Rosja musi przestrzegać zobowiązań traktatowych, które podpisała".

Ocenił, że Moskwa "kpi" z układu INF. "To Rosja łamie układ i to Rosja powinna doprowadzić własne sprawy do porządku" - zastrzegł.

"Oczywiście chcemy, by traktat wciąż obowiązywał, ale to wymaga przywiązania do niego przez dwie strony, a na ten moment mamy jedną stronę, która go ignoruje" - wskazał brytyjski minister obrony.

Reklama

Reklama

Reklama