Reklama

Reklama

USA. Zmarł Bob Dole. Były senator i kandydat na prezydenta miał 98 lat

W wieku 98 lat zmarł w niedzielę były senator i kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1996 roku Bob Dole - poinformowała Fundacja Elizabeth Dole. W ostatnich latach pracy Dole zajmował się pomocą dla rannych weteranów oraz dbał o pamięć o przedstawicielach pokolenia walczącego w II wojnie światowej.

Bob Dole, reprezentując stan Kansas, sprawował funkcję senatora z ramienia Partii Republikańskiej w latach 1969-1996. W roku 1996 był kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich, które wygrał Bill Clinton. O nominację Partii Republikańskiej Dole ubiegał się też w prawyborach w 1980 i 1988 roku.

Ambasador Polski w USA pożegnał Boba Dole'a: "Dwa lata temu Bob Dole został odznaczony Polskim Orderem Zasługi. Niezachwiany przyjaciel Polski, także w najtrudniejszych czasach" - napisał na Twitterze Marek Magierowski.

O śmierci Dole'a napisał też Bix Aliu, chargé d'affaires ambasady USA w Polsce. "Z żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu byłego senatora Roberta Dole'a. Był oddanym przyjacielem Polski, wspierającym przemiany polityczne i gospodarcze oraz aspiracje do zachodnich instytucji, w tym NATO. Został odznaczony Orderem Zasługi RP" - przypomniał.

Reklama

Dole, weteran II wojny światowej, poświęcił swoją karierę kształtowaniu polityki podatkowej oraz zagranicznej USA, rozwijał programy rolnicze i żywieniowe oraz zabiegał o prawa osób niepełnosprawnych, zapewniając im ochronę przed dyskryminacją w miejscach pracy, edukacji i usługach publicznych - pisze agencja AP.

Czym zajmował się Bob Dole w ostatnich latach?

W ostatnich latach pracy Dole zajmował się pomocą dla rannych weteranów oraz dbał o pamięć o przedstawicielach pokolenia walczącego w II wojnie światowej.

W 2019 roku Bob Dole został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wyjątkowy wkład w przemiany polityczne i gospodarcze w Polsce".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje