Reklama

Reklama

USA zarabiają na marihuanie. Sprzedaż przynosi coraz większe zyski

Choć na poziomie federalnym marihuana w USA wciąż jest nielegalna, coraz więcej stanów decyduje się zalegalizować ją w większym bądź mniejszym stopniu. Jednym z takich stanów jest Illinois, w którym znajduje się Chicago - trzeci co do wielkości obszar metropolitalny w Stanach Zjednoczonych. Jak poinformował gubernator, w ciągu ostatniego roku jego stan zarobił na marihuanie ponad 445 milionów dolarów.

Biuro gubernatora J.B. Pritzkera poinformowało w poniedziałek, że sprzedaż konopi indyjskich dla dorosłych przekroczyła w tym roku w Illinois 1,5 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost o 50 proc. względem ubiegłego roku.

Z tytułu używania konopi indyjskich przez dorosłych do kasy stanu wpłynęło tym samym 445,3 milionów dolarów. Przed rokiem liczba ta wynosiła blisko 298 milionów.

Gubernator podkreślił w komunikacie, że jego stan "postawił na sprawiedliwość" w branży zajmującej się handlem marihuaną.

"1,5 miliarda dolarów ze sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych w Illinois przekłada się na znaczne dochody podatkowe, a część każdego wydanego dolara jest reinwestowana w społeczności, które cierpiały od dziesięcioleci" - czytamy.

Reklama

Zgodnie z zapisem ustawy legalizującej sprzedaż marihuany w Illinois, 25 proc. z uzyskanego podatku od sprzedaży ma być przeznaczone na wsparcie społeczności znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej do której przyczyniła się kryminalizacja posiadania narkotyków.

19 "legalnych" stanów

Pierwszym stanem, który zalegalizował rekreacyjne użycie marihuany był w 2012 roku Waszyngton. Prawo zezwoliło na posiadanie uncji (28 gramów) towaru każdemu powyżej 21. roku życia. Wymagane są specjalne licencje dla hodowców, dystrybutorów i sprzedawców. Prywatne zbiory legalne są tylko do użytku medycznego.

W czerwcu Rhode Island został 19. stanem, który zalegalizował marihuanę dla dorosłych do użytku rekreacyjnego. Wyborcy w kilku innych stanach, w tym w Maryland i Missouri, podejmą decyzję w tej sprawie w listopadzie.

Marihuana zakazana w pięciu stanach

Marihuana legalna do użytku rekreacyjnego jest w stanach: Alaska, Arizona, Connecticut, Illinois, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Michigan, Montana, Nevada, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Vermont, Wirginia i Waszyngton.

W większości stanów, w których marihuana pozostaje nielegalna lub dopuszczona jest jedynie do obrotu w celach medycznych, jest ona zdekryminalizowana lub jej posiadanie stanowi jedynie wykroczenie. Całkowicie zakazana jest w pięciu stanach: Arkansas, Floryda, Iowa, Oklahoma i Teksas oraz częściowo w Georgii i Pensylwanii

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy