Reklama

USA: Zabrakło świątecznych choinek

Amerykanie w trudnym czasie pandemii chcieli nacieszyć się prawdziwymi choinkami. Zwiększony popyt sprawił, że drzewek po prostu zabrakło.

W tym roku przed świętami Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych zabrakło choinek. Największe i najładniejsze wiele farm już zdążyło sprzedać. Innym wcześniej niż zazwyczaj wyczerpały się zapasy.

Niezwykłą sytuację amerykańskie media tłumaczą różnymi przyczynami. Wiążą zwiększony popyt na drzewka bożonarodzeniowe m.in. z pandemią COVID-19. Zwracają uwagę, że ludzie pragną mieć w domu w trudnych czasach coś, co im sprawia radość.

W tym roku wiele osób zrezygnowało ze sztucznej choinki. Tłumaczą, że chcą nacieszyć się zapachem prawdziwej, a poza tym jest to okazja, by wyrwać się z domu i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Reklama

"W tym sezonie ludzie szukają odrobiny magii i dodatkowej świątecznej radości w swoich domach. Podniosło to gwałtownie zapotrzebowanie na prawdziwe, żywe choinki" - ocenił "Wall Street Journal".

Ile rosną choinki?

Właściciel 285-hektarowej plantacji w Silverton w stanie Oregon Casey Grogan wyjaśnił gazecie, że zanim przeznaczy drzewka na sprzedaż, rosną zwykle od ośmiu do 12 lat.

"Mamy detalistów proszących, abyśmy teraz wycięli więcej drzewek. Nie robimy tego, ponieważ musimy zachować trochę na następny rok" - zaznaczył farmer.

Chodzi o zmiany klimatyczne?

Z kolei Russell Trent, farmer z Connecticut, łączył niedobór drzewek ze zmianami klimatycznymi. Wskazał na szkody spowodowane na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez owady rozplenione w wyniku suszy.

"Zazwyczaj mamy choinki aż do Wigilii i nigdy wcześniej nie było z ich nabyciem kłopotu. W tym roku spodziewamy się jednak, że zapasy skończą się nam w połowie grudnia" - powiedział NBC Trent.

Drzewka wciąż można jeszcze w niektórych miejscach znaleźć. Trzeba być jednak przygotowanym na mniejszy wybór i wyższe ceny.

Sadzone w czasie kryzysu

"New York Times" zauważył, że tegoroczne choinki były sadzone około 2008 roku. Gospodarka znajdowała się wówczas w stanie recesji.

"Wymusiło to zamknięcie niektórych plantacji, przestawienie na inne uprawy, lub - wobec mniejszego zapotrzebowania - do sadzenia mniejszej liczby choinek" - przypomina nowojorska gazeta.

Skąd pochodzi większość choinek?

Według ministerstwa rolnictwa USA największymi dostawcami prawdziwych choinek w całym kraju są stany Karolina Północna i Oregon. Jak wynika z najnowszych dostępnych danych pochodzących z 2012 roku, w sześciu hrabstwach w obydwu stanach ścięto 51 proc. z ponad 16 mln drzewek wystawionych na sprzedaż w całym kraju. Zdaniem znawców z branży trend się od tamtego czasu nie zmienił.

Największym dostarczycielem choinek w USA jest hrabstwo Ashe, w górzystym regionie w Karolinie Północnej. Hodowcy drzewek z 28-tysięcznego Ashe w 2012 roku wysłali na sprzedaż prawie dwa mln.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

PAP

Reklama

Reklama

Reklama