Reklama

USA: Zabił czarnoskórego 18-latka. Nie stanie przed sądem

Policjant Darren Wilson, który w sierpniu zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego 18-latka Michaela Browna w mieście Ferguson (stan Missouri), nie zostanie oskarżony przez sąd federalny - poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

"Nie można ustalić ponad wszelką wątpliwość, że (Wilson) złamał prawo" - głosi raport amerykańskiej administracji, który powstał po przeprowadzeniu śledztwa przez służby federalne.

Federalni śledczy uznali, że nie ma dowodów, na podstawie których można by podważyć zeznania Wilsona, który utrzymuje, że działał w obronie własnej, a Brown go uderzył.

Dochodzenie dotyczyło zarówno postępowania samego Wilsona, jak i sposobu działania policji w Ferguson; z raportów wynika, że ma ona "rasistowskie" nastawienie do lokalnej społeczności Afroamerykanów, a sposób jej postępowania wobec czarnej mniejszości jest niesprawiedliwy i przesadnie brutalny.

Reklama

Dyskryminacja Afroamerykanów

Minister sprawiedliwości USA Eric Holder zarzucił w środę policji z Ferguson "rasistowską dyskryminację Afroamerykanów". Powiedział, że policjanci zbyt często bez istotnego powodu zatrzymywali w areszcie czarnoskórych mieszkańców Ferguson. Często - jak dodał - nękali ich nawet za najdrobniejsze wykroczenia, m.in. wysokimi mandatami i grzywnami.   

Holder zażądał jak najszybszego położenia kresu dyskryminacji czarnej mniejszości w Ferguson. - Czas na dyskusję już minął, teraz jest już czas na konkretne działania - powiedział minister sprawiedliwości USA.

W listopadzie ława przysięgłych hrabstwa St. Louis w stanie Missouri uznała, że nie ma podstaw, by oskarżyć Wilsona. W mieście natychmiast wybuchły zamieszki.

Po dwóch dniach obrad 12-osobowa wielka ława uznała wówczas, iż "nie istnieje żadna prawdopodobna przyczyna, by postawić policjanta Wilsona w stan oskarżenia". Według ławy policjant strzelając do Browna działał w samoobronie i nie przekroczył swych uprawnień.

Niejasne okoliczności

Brown był nieuzbrojony, gdy został zastrzelony przez 28-letniego Wilsona. Wyniki autopsji wskazują, że otrzymał sześć lub siedem strzałów, w tym dwa w głowę. Okoliczności zdarzenia od początku były bardzo niejasne; policja twierdziła, że Brown uderzył policjanta i próbował odebrać mu broń, natomiast świadkowie utrzymywali, że Wilson strzelał do Browna, mimo iż ten stał z rękami podniesionymi do góry.

Śmierć Browna została odebrana przez lokalną czarną społeczność jako przestępstwo na tle rasowym. W mieście wybuchały demonstracje, które przerodziły się w trwające wiele dni starcia z policją. By tłumić zamieszki, policja używała gazu łzawiącego i granatów hukowych; na ulicach pojawiały się pojazdy opancerzone i uzbrojeni w karabiny szturmowe policjanci, co - jak komentowały media - dodatkowo wzburzyło protestujących.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy