Reklama

Reklama

USA wypłaci odszkodowania ofiarom ostrzału afgańskiego szpitala

Departament Obrony USA uiści "wypłaty kondolencyjne" rodzinom ofiar amerykańskiego ataku przeprowadzonego w ostatnich dniach na szpital Lekarzy Bez Granic (MSF) w Kunduzie, na północy Afganistanu - poinformowano w sobotę.

- Departament Obrony uważa, że należy odnieść się do skutków tragicznego incydentu, jaki miał miejsce w związku ze szpitalem Lekarzy Bez Granic w Kunduzie - powiedział rzecznik Pentagonu Peter Cook, dodając, że władze amerykańskie przeznaczą pieniądze również na odbudowę zniszczonej lecznicy. - Amerykańskie siły w Afganistanie (USFOR-A) są uprawnione do uiszczenia płatności kondolencyjnych i płatności na rzecz odbudowy szpitala - dodał Cook.   

Według MSF naloty na szpital miały miejsce 3 października nad ranem, gdy przebywało tam ponad 100 pacjentów. Zginęły 22 osoby, w tym 12 pracowników organizacji, a wiele innych zostało rannych. W dniach poprzedzających atak o Kunduz toczyły się walki między siłami rządowymi a talibami, którym pod koniec września na krótko udało się przejąć kontrolę nad miastem; było to jedno z ich największych zwycięstw od 2001 r.   

Reklama

W środę prezydent USA Barack Obama w rozmowie z szefową MSF Joanne Liu przeprosił za atak. Dzień wcześniej dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, generał John Campbell oświadczył w Senacie USA, że atak na szpital został przeprowadzony przez pomyłkę i zapewnił, że armia USA w sposób przejrzysty wyjaśni przyczyny incydentu. MSF żąda powołania niezależnej międzynarodowej komisji śledczej.  

Również w sobotę afgański prezydent Aszraf Ghani na mocy dekretu wyznaczył zespół śledczych, który ma zbadać okoliczności poprzedzające zdobycie Kunduzu przez talibów oraz amerykański nalot na szpital MSF. Na czele zespołu, która odpowiada bezpośrednio przed Ghanim, stanął były szef krajowej agencji wywiadowczej Amrullah Saleh. Śledczy mają stworzyć "raport, dzięki któremu będziemy wiedzieli, co stało się w Kunduzie, jakich potrzebujemy zmian i jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć na przyszłość" - oświadczył Ghani.  

W piątek z prezydentem i jego doradcą ds. bezpieczeństwa spotkali się przedstawiciele MSF.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy