Reklama

Reklama

USA: Wymiana więźniów z talibami. Amerykański inżynier wróci do domu po 10 latach

Biały Dom potwierdził uwolnienie amerykańskiego inżyniera i weterana Marka Frerichsa. Amerykanin opuści afgańskie więzienie w zamian za powrót do Kabulu Hadżego Baszira Nurzaia, talibskiego barona narkotykowego.

Mark Frerichs pracował w Afganistanie przez 10 lat, zanim został uprowadzony przez związaną z talibami grupę terrorystyczną Hakkani na początku 2020 roku.

Siostra inżyniera Charlene Cakora przekazała w oświadczeniu, że oczekuje na jego powrót do domu i podziękowała amerykańskim władzom za działania podjęte w celu uwolnienia Frerichsa.

Talibski baron narkotykowy został skazany w USA na dożywocie

Hadżi Baszir Nurzai w 2009 roku został skazany przez amerykański wymiar sprawiedliwości na dożywocie za handel narkotykami.

To jedna z najważniejszych wymian więźniów, do jakich doszło za administracji prezydenta USA Joe Bidena - oceniła agencja Associated Press. 

Reklama

Jak zauważyło AP, odbyła się ona pomimo obaw rodziny, że opuszczenie Afganistanu przez wojska USA w sierpniu ubiegłego roku i przejęcie władzy przez talibów mogą utrudnić sprowadzenie Frerichsa do domu. 

Reklama

Reklama

Reklama