Reklama

Reklama

USA wycofują się z UNESCO

Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym tłumaczy tę decyzję uprzedzeniami organizacji wobec Izraela.

"Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji i kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO" - czytamy w komunikacie. 

Departament Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone przyjmą rolę stałego obserwatora przy tej organizacji i że będą oferować jej swoje opinie i rady. Decyzja wejdzie w życie z końcem 2018 roku. 

UNESCO jest agendą ONZ zajmującą się edukacją, nauką i kulturą. Znana jest między innymi z ogłaszania różnego rodzaju zabytków miejscami światowego dziedzictwa. W czerwcu UNESCO ogłosiło sporny rejon Hebronu Miejscem Palestyńskiego Dziedzictwa Światowego. 

Reklama

Izraelskie władze zadowolone

Izraelskie władze wyraziły w czwartek zadowolenie z wystąpienia Stanów Zjednoczonych z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). 

"W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę" - oświadczył ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon.

Wcześniej szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu decyzji USA i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy