Reklama

Reklama

USA wstrzymały sprzedaż dronów Ukrainie. Obawa, że mogą wpaść w obce ręce

Wstrzymano plany sprzedaży Ukrainie przez administrację prezydenta Joe Bidena czterech dużych, uzbrojonych dronów Gray Eagle. USA boją się, że zaawansowany sprzęt może wpaść w ręce wroga.

Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą Reuters podał w piątek, że zastrzeżenia do sprzedaży dronów MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire do wykorzystania na polu walki z Rosją, pojawiły się podczas szczegółowego przeglądu Administracji ds. Bezpieczeństwa Technologii Obronnych Pentagonu. Jej zadaniem jest ochrona wartościowych technologii przed dostaniem się w ręce wroga. Wcześniej projekt zatwierdził Biały Dom.

Sprzeciw wobec eksportu dronów wynika z obaw, że radary i urządzenia obserwacyjne w dronach, gdyby dostały się w ręce rosyjskie, mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Ameryki.

Reklama

Drony Gray Eagle. USA wstrzymały ich sprzedaż Ukrainie

- Przeglądy bezpieczeństwa technologii są standardową praktyką przy przekazywaniu amerykańskiego sprzętu obronnego wszystkim partnerom międzynarodowym. Poszczególne przypadki są rozpatrywane indywidualnie pod względem merytorycznym - wyjaśniła cytowana przez Reutersa rzeczniczka Pentagonu Sue Gough.

Decyzję, czy kontynuować transakcję rozpatrują obecnie wyższe szczeble dowodzenia w Pentagonie. Każdy z Gray Eagle produkowanych przez General Atomics kosztuje 10 mln dolarów.

Reklama

Reklama

Reklama