Reklama

Reklama

USA: Wideo Donalda Trumpa usunięte przez media społecznościowe

Facebook, YouTube i Twitter usunęły treści opublikowane przez konta związane z amerykańską głową państwa. Zdaniem portali Donald Trump złamał zasady dotyczące rozpowszechniania fałszywych informacji na temat koronawirusa. W nagraniu twierdził, że dzieci są na niego "prawie odporne".

Zamieszczone przez konta Trumpa wpisy zawierały klip z wywiadu z prezydentem z porannego programu "Fox and Friends". Przekonując do otwarcia szkół, gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

"To wideo zawiera fałszywe stwierdzenia o tym, że grupa osób jest odporna na Covid-19, co jest złamaniem naszych zasad dotyczących fałszywych informacji o COVID-19" - ocenił rzecznik Facebooka. 

Pierwszy taki przypadek

Jest to pierwszy raz, kiedy Facebook usunął treści zamieszczone na koncie prezydenta USA. W przeszłości szef portalu Mark Zuckerberg krytykował próby cenzurowania wpisów Trumpa przez Twittera, oznajmiając, że media społecznościowe nie powinny być "arbitrami prawdy".

Reklama

Tej samej frazy użyła w środę rzeczniczka kampanii reelekcyjnej prezydenta Courtney Parella, krytykując Facebooka.

Facebook nie był jedyną platformą, która zdecydowała się na podobny ruch. Ten sam film zamieszczony z konta prezydenta został usunięty również przez serwis YouTube, choć cały wywiad nadal jest dostępny na platformie na koncie telewizji Fox. 

Zainterweniował też Twitter

Z kolei Twitter, "ukrył" wpis konta @TeamTrump zawierający wideo i zawiesił konto do czasu usunięcia nieprawdziwych treści.

Według badań amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC), a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choć dzieci lżej znoszą infekcję koronawirusem, to mogą ulec zakażeniu i zakażać inne osoby. Według analizy WHO obejmującej 6 mln przypadków koronawirusa między lutym i lipcem, 4,6 proc. zakażonych to dzieci w wieku od pięciu do 14 lat.

Zdaniem ekspertki WHO Catherine Smallwood dzieci - zwłaszcza małe dzieci - rzadziej ulegają zakażeniom, niż dorośli. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy