Reklama

Reklama

USA: W stanie Kentucky nieletnie ciężarne dziewczynki mogą wychodzić za mąż

Kontrowersyjny przepis pozwalający zawierać związki małżeńskie dziewczynkom w jakimkolwiek wieku, pod warunkiem, że są w ciąży z ojcem dziecka, nie zostanie na razie zniesiony - informuje "The Independent". Takie prawo funkcjonuje w amerykańskim stanie Kentucky.

Politycy w Kentucky planowali zlikwidować przepis pozwalający wychodzić za mąż nieletnim, ciężarnym dziewczynkom, ich pomysł został jednak storpedowany przez konserwatywnych aktywistów, którzy wymogli opóźnienie głosowania.

Zgodnie z obowiązującym prawem, 16 i 17-latki mogą się obecnie pobrać za zgodą rodziców. Co więcej, dziewczynki w wieku poniżej szesnastu lat również mogą zawrzeć związek małżeński, o ile są w ciąży i poślubiają ojca swojego dziecka.

Małoletnia żona i dorosły mąż?

Nowy przepis prawny ma uniemożliwić zawarcie małżeństwa wszystkim osobom poniżej 16. roku życia, a osoby w wieku 17 lat musiałby udowodnić sędziemu, że są dojrzałe, samowystarczalne i nikt ich nie przymusza do związku małżeńskiego. Osoby w wieku 17 lat nie mogłyby również wyjść za osobę starszą o cztery lata. 

W całym kraju w latach 2000-2015 ponad 200 tys. dzieci w wieku poniżej 18 lat stawało na ślubnym kobiercu. Niektóre z nich miały nawet 10 lat - donosi "Independent". W większości przypadków osobą nieletnią jest dziewczynka, a jej małżonek to starszy mężczyzna.

Tylko w Kentucky zawarto w tym czasie ponad 10 tys. takich małżeństw, z czego na rok 2015 przypadło 279 z nich.

Reklama

Protest konserwatystów

Mimo że projekt nowego przepisu prawnego został poparty przez Whitney Westerfield, szefową Senackiej Komisji Sądowniczej Kentucky, to zeszłotygodniowe głosowanie zostało opóźnione w czasie po tym, jak konserwatywna organizacja Fundacja Rodzinna z Kentucky (ang. Family Foundation of Kentucky) wyraziła zaniepokojenie sformułowaniem przepisu. 

Członkowie organizacji wprawdzie nie sprzeciwiają się ustanowieniu minimalnego wieku, ale jednocześnie uważają, że rodzice powinni zachować swoje prawa do udzielania zgody małoletnim na zawarcie małżeństwa.

Głosowanie prawdopodobnie zostanie ponownie przeprowadzone w tym tygodniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy