Reklama

Reklama

USA: Uroczystości żałobne po śmierci George'a Floyda w Minneapolis

W Minneapolis rozpoczęły się w czwartek, 4 czerwca, uroczystości żałobne zabitego przez policję George'a Floyda. Przed konduktem żałobnym przewożącym trumnę uklęknął szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo.

Jest to prywatna ceremonia. Prawnik rodziny Benjamin Crump nazywa ją "apelem do Ameryki i apelem o sprawiedliwość". Uroczystość uświetnia chór gospel. Z uwagi na epidemię zgromadzeni mają na sobie maseczki.

Kolejne uroczystości żałobne Floyda odbędą się w sobotę (6 czerwca) w Reaford w Karolinie Północnej, w pobliżu miejsca, gdzie mężczyzna się urodził. Następnie w poniedziałek (8 czerwca) w Houston, gdzie się wychował. W tym mieście w Teksasie we wtorek (9 czerwca) odbędzie się jego pogrzeb.

Śmierć George'a Floyda

46-letni Floyd zmarł podczas zatrzymania przez policję za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant przygniótł go do ziemi i klęczał na jego szyi przez osiem minut i 46 sekund. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Reklama

Zabicie Floyda wywołało protesty w Ameryce. Fala demonstracji, w większości pokojowych, ale przeradzających się czasem w agresję i akty wandalizmu, ogarnęła wszystkie duże miasta w USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy