Reklama

Reklama

USA: Uniwersytet Princeton usunie nazwisko prezydenta Wilsona z nazwy jednego z wydziałów

Władze Uniwersytetu Princeton w stanie New Jersey zdecydowały w sobotę o usunięciu nazwiska prezydenta USA w latach 1913-1921 Woodrowa Wilsona z nazwy jednego z wydziałów oraz jednego z kolegiów. Powodem są rasistowskie decyzje podejmowane przez tego polityka.

Decyzję ogłosił w liście zamieszczonym na stronach internetowych uczelni rektor Christopher Eisgruber, na którego wniosek rada nadzorcza uniwersytetu zatwierdziła zmianę.

"Członkowie rady uznali, że rasistowskie myślenie oraz polityka Woodrowa Wilsona czynią z niego nieodpowiedniego patrona szkoły lub kolegium, którego naukowcy, studenci i absolwenci muszą sprzeciwiać się rasizmowi we wszystkich jego formach" - napisał rektor uniwersytetu. W rezultacie Wilson zniknie z nazwy jednego z wydziałów uniwersytetu - Szkoły Spraw Publicznych i Międzynarodowych oraz jednego z sześciu kolegiów (Wilson College). Jak przyznały władze uczelni, na decyzje miały wpływ ostatnie wydarzenia w USA, które "ponownie zwróciły uwagę na długą i szkodliwą historię rasizmu".

Reklama

Wilson był w latach 1902-1910 rektorem uniwersytetu, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie. Jak podkreślił w liście Eisgruber, rasizm Wilsona był "znaczący i ważny nawet wobec ówczesnych standardów". Jako przykład podał decyzję prezydenta o wprowadzeniu segregacji rasowej w federalnej służbie cywilnej, co "cofnęło Amerykę w jej wysiłkach o sprawiedliwość".

Uniwersytet Princeton już w 2015 roku rozważał usunięcie nazwiska Wilsona, ale powołana wówczas komisja opowiedziała się za zachowaniem nazwy wydziału, przy jednoczesnym wprowadzeniu reform mających "uczynić uniwersytet bardziej inkluzywnym i uczciwym wobec własnej historii".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy