Reklama

USA: Ten konkurs ma sto lat. Po raz pierwszy wygrała Afroamerykanka

14-letnia Zaila Avant-garde to pierwsza czarnoskóra zwyciężczyni konkursu literowania słów Scripps National Spelling Bee. Konkurs ten ma prawie stuletnią tradycję.

Dziewczynka pokonała w transmitowanym w telewizji finale 11 konkurentek. Zwycięstwo dało jej prawidłowe przeliterowanie na głos słowa "murraya", nazwy rośliny rosnącej głównie w Azji.

Odbywający się od 1924 r. konkurs powrócił w tym roku po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Wśród widowni była pierwsza dama USA Jill Biden, która spotkała się z finalistami i ich rodzinami. Przyznała, że sama kiedyś awansowała do regionalnego finału imprezy, lecz nie wystartowała w nim ze względu na tremę.

Avant-garde jest pierwszą Afroamerykanką, która wygrała konkurs, lecz nie pierwszą czarnoskórą zwyciężczynią. W 1998 r. zawody wygrała Jody-Anne Maxwell z Jamajki. W tym roku większość finalistów wywodziła się z rodzin imigrantów z krajów azjatyckich.

Reklama

Dla 14-latki z Nowego Orleanu nie jest to pierwsze zetknięcie ze sławą. Avant-garde jest uznawana za wielki koszykarski talent i jest posiadaczką trzech rekordów Guinnessa w kozłowaniu. Występowała też w reklamach z gwiazdą NBA Stephenem Currym, a jej konto na Instagramie obserwuje kilkanaście tysięcy osób. Jak przyznała, ortografia jest dla niej "przystawką", choć na uczeniu się słów spędza czasem do siedmiu godzin dziennie. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy