Reklama

Reklama

USA: Statua Wolności ponownie dostępna dla zwiedzających

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo z Partii Demokratycznej powiedział w niedzielę, że od poniedziałku Statua Wolności będzie dostępna dla zwiedzających nawet jeśli zawieszenie działalności rządu federalnego USA będzie kontynuowane - podał Reuters.

Statua Wolności, stojąca od 1886 na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis w Nowym Jorku, zamknięte dla zwiedzających przez weekend, ponownie - od poniedziałku - są dostępne dla zwiedzających, poinformował Reuters.  

Wiele zabytków i parków narodowych może pozostać częściowo lub całkowicie zamkniętych.  

Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Przyrody szacuje, że jedna trzecia z 417 miejsc ważnych dla kultury narodowej zostało zamkniętych, m.in.  domy prezydenckie i inne popularne zabytki.  

Reklama

Park narodowy Yellowstone znajdujący się na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho, najstarszy park narodowy na świecie pozostał otwarty, lecz nie wszystkie usługi były dostępne - np. centrum turystyczne zostało zamknięte, a strażnicy parku byli nieobecni.  

Jak w sobotę ocenił Cuomo, zamknięcie Statuy Wolności i centrum muzealnego na wyspie Ellis "zostało spowodowane wysiłkami rządu federalnego, by pozbyć się naszych imigrantów". Biały Dom próbował bowiem w negocjacjach nad prowizorium budżetowych powiązać kwestie imigracyjne (np. sytuację tzw. marzycieli, czyli dzieci, które dostały się  nielegalnie do USA i teraz grozi im deportacja) z kwestią wydatków na cele obronne i ochrony granic.

Głosowanie przesunięte

Zawieszenie działalności rządu USA spowodowane nieuchwaleniem prowizorium budżetowego będzie kontynuowane w poniedziałek. Senat USA przesunął głosowanie na godzinę 12 w południe czasu miejscowego (godz. 18 w  Polsce) - poinformowała AP.

Działalność amerykańskiego rządu federalnego pozostaje zawieszona, ponieważ Kongres USA nie uchwalił ustawy budżetowej na bieżący rok finansowy, ani nie zgodził się na przedłużenie prowizorium budżetowego.

Głosowanie nad projektem ustawy o finansowaniu rządu do 8 lutego zaplanowane było  na poniedziałek na godzinę 06.00 GMT czyli 07.00 czasu polskiego, jednak zostało ono odroczone.

Ostatnie zawieszenie działalności rządu rządu miało miejsce w 2013 r.; trwało 16 dni.

Tematy, które są poruszane podczas negocjacji, dotyczą problemów związanych z emigracją, a także "zwiększonych wydatków na obronę, pomocy w przypadku katastrof naturalnych i innych ważnych spraw" - powiedział lider większości w republikańskiej w Senacie Mitch McConnell.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne