Reklama

Reklama

USA: Rzeka Rio Grande w Albuquerque wyschła po raz pierwszy od 40 lat

Rzeka Rio Grande po raz pierwszy od 40 lat wyschła w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk. To efekt suszy i upałów. Biolodzy starają się ratować ryby, które utknęły w ciepłych kałużach, które pozostały po rzece.

Jak pisze w czwartek amerykański dziennik "USA Today", zmiany klimatyczne, ciągnąca się od lat susza, wyjątkowo wysokie temperatury i nieprzewidywalny sezon monsunowy sprawiają, że władze stanowe "mają niewiele opcji, poza liczeniem na to, że spadnie deszcz".

USA. Rio Grande wyschła. Pierwszy raz od 40 lat

Aby zachować więcej wody w Rio Grande, lokalne władze oferują farmerom pieniądze w zamian za pozostawienie ich pól odłogiem, ale niewiele osób jest zainteresowanych takim rozwiązaniem. 

"Tymczasem małe farmy, które stanowią większość w Nowym Meksyku, nawadniają pola systemem rowów i kanałów, co pogarsza jeszcze sytuację" - wyjaśnia dziennik.

Reklama

Biolodzy i aktywiści starają się ratować ryby, które utknęły w ciepłych kałużach, jakie pozostały po Rio Grande i wyławiają je, a następnie przenoszą znacznie dalej, gdzie poziom wód rzeki jest jeszcze wysoki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy