Reklama

USA: Prawybory w Iowa. Zaskakujący zwrot

Po przeliczeniu głosów z 97 proc. komisji w stanie Iowa różnica między prowadzącym Pete'em Buttigiegiem a Berniem Sandersem wynosi tylko 0,1 pkt proc.

Wyniki z 97 proc. komisji przedstawiają się następująco: Pete Buttigieg - 26,2 proc. delegatów na konwencję stanową (na tej podstawie tradycyjnie ogłasza się zwycięzcę w Iowa), Bernie Sanders - 26,1 proc., Elizabeth Warren - 18,2 proc., Joe Biden - 15,8 proc., Amy Klobuchar - 12,2 proc.

Choć Buttigieg zdążył już ogłosić swoje zwycięstwo, nie jest wykluczone, że koniec końców to Sanders wygra w Iowa. Dodajmy też, że 78-letni senator z Vermont uzyskał najwięcej głosów w tych prawyborach.

Przypomnijmy, że ogłoszenie wyników z Iowa opóźnia się z powodu organizacyjnej kompromitacji Partii Demokratycznej.

Reklama

Długa droga do nominacji

Prawybory Partii Demokratycznej odbędą się w najbliższych miesiącach we wszystkich stanach USA, jak również wśród amerykańskich obywateli poza granicami kraju.

Zwycięzca prawyborów otrzyma prezydencką nominację Partii Demokratycznej. Oficjalnie stanie się to 13-16 czerwca podczas konwencji krajowej demokratów w Milwaukee w stanie Wisconsin.

By zdobyć nominację trzeba uzyskać poparcie 1990 z 3979 delegatów na konwencję krajową. Delegatów "zdobywa się" w poszczególnych prawyborach - przydzielani są oni na podstawie wyników głosowania i mają obowiązek zagłosować na określonego kandydata.

Prawybory republikanów to formalność

Prawybory odbywają się również u republikanów, ale w praktyce jest to tylko formalność, której nie towarzyszy medialne zainteresowanie - nominację otrzyma Donald Trump. W Iowa zdobył 97 proc. głosów.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada 2020 r.

(mim)

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy