Reklama

Reklama

USA planują zniesienie części sankcji wobec Wenezueli. Media podają powód

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje zniesienie niektórych sankcji wobec Wenezueli, które umożliwiłyby temu państwu zwiększenie wydobycia ropy naftowej - przekazuje "The Wall Street Journal". Jak dodaje dziennik, możliwe jest przywrócenie eksportu surowca do USA i Unii Europejskiej.

Gazeta wyjaśniła, że władze USA w związku z nasilającym się kryzysem energetycznym chciałyby także umożliwić amerykańskiemu koncernowi Chevron wznowienie wydobycia surowca w Wenezueli.

Dziennik twierdzi, że naciski na administrację prezydenta Bidena dotyczące zniesienia części sankcji na reżim w Caracas pochodzą z kręgów przedsiębiorców zainteresowanych zwiększeniem ilości ropy naftowej na światowych rynkach.

"Wall Street Journal" dowiedział się, że w rozmowach ze stroną amerykańską uczestniczą nie tylko władze w Caracas, ale również część opozycji wenezuelskiej.

Reklama

Odblokowanie setek milionów dolarów. Podano powód 

Według gazety podczas negocjacji omawiana jest również możliwość odblokowania setek milionów dolarów zdeponowanych w amerykańskich bankach przez wenezuelskie władze. Środki te miałyby posłużyć do zwiększenia importu żywności i lekarstw do tego południowoamerykańskiego kraju.

W zamian za zniesienie sankcji reżim prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro miałby wznowić dialog z rodzimą opozycją polityczną służący organizacji wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich w 2024 r. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy