Reklama

Reklama

USA ostrzega swoich obywateli na Białorusi. Możliwa "sytuacja nadzwyczajna"

​Amerykańska ambasada w Mińsku zaapelowała do swoich obywateli przebywających na Białorusi o zachowanie ostrożności. Z komunikatu można dowiedzieć się, że powodem jest "nietypowa aktywność wojskowa Rosji" oraz napięta sytuacja wokół Ukrainy.

Zaapelowano o zwiększoną ostrożność i czujność w związku z "politycznym i wojskowym napięciem w regionie".

"Nadal pojawiają się niepokojące informacje, dotyczące nietypowej aktywności militarnej Rosji wokół granic Ukrainy, w tym na granicy Białorusi. Obywatelom zaleca się unikanie demonstracji publicznych i regularne uwzględnianie planów ewentualnego wyjazdu w przypadku sytuacji nadzwyczajnej" - napisano w komunikacie na stronie internetowej amerykańskiej placówki.

Amerykanom na Białorusi zalecono też regularne sprawdzanie informacji, które mogą mieć wpływ na ich bezpieczeństwo.

Reklama

Podróżowanie na Białoruś nie jest zalecane

Ambasada USA przypomina, że Białoruś znajduje się w grupie państw, podróżowanie do których nie jest zalecane ze względu na panującą tam sytuację prawną, w tym ryzyko bezpodstawnego zatrzymania, oraz sytuację pandemiczną i związane z nią ograniczenia dotyczące wjazdu na Białoruś i wyjazdu z tego kraju.

Wcześniej, jak wskazuje rosyjska agencja Interfax, Departament Stanu rekomendował obywatelom USA powstrzymanie się od wyjazdów do Rosji.

Ukraina i państwa zachodnie ostrzegają, że istnieje realne ryzyko ataku Rosji na Ukrainę. Skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy służy, ich zdaniem, wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice.

Na Białoruś od kilku dni przybywają rosyjscy żołnierze i uzbrojenie w związku z tzw. inspekcją sił reagowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Na 10-20 lutego zaplanowano rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe na terytorium Białorusi. Mińsk uzasadnił to "sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy