Reklama

USA. Opublikowano nowe nagrania z interwencji policji, w której zginął niepełnosprawny Anthony Lowe

Władze Huntington Park w USA opublikowały nowe nagrania, na których zarejestrowano ostatnie chwile przed śmiercią 36-letniego Anthony'ego Lowe. Czarnoskóry mężczyzna, poruszający się na wózku inwalidzkim po amputacji nóg, został zastrzelony przez policję w pobliżu Los Angeles.

W czwartek 26 stycznia policjanci z Huntington Park w Kalifornii w USA interweniowali w pobliżu jednej z popularnych restauracji typu fast food. Z ich relacji wynika, że wcześniej 36-letni Anthony Lowe miał kogoś dźgnąć nożem. Kiedy zaczął uciekać, policjanci oddali kilka strzałów, w wyniku których Lowe zginął.

USA. Anthony Lowe zastrzelony. Nowe nagrania

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Departament Policji Huntington Park pokazał dwa nagrania wideo z incydentu. 

Odtworzyli również dźwięk z policyjnej dyspozytorni i nagranie pierwszego wezwania pod numer 911, w którym ofiara zgłosiła, że została pchnięta nożem przez podejrzanego, opisanego jako czarnoskóry mężczyzna na wózku inwalidzkim. 

Reklama

Uwaga! Artykuł zawiera drastyczne nagranie, nieodpowiednie dla osób wrażliwych.

Na jednym z filmów widać, jak Lowe atakuje mężczyznę nożem na skrzyżowaniu. Drugi pokazuje przebieg interwencji. Podczas niej mężczyzna miał zostać postrzelony ponad 10 razy.

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby strzelać 11 razy w plecy osobie po amputacji podwójnej, która kuśtykała z dala od funkcjonariuszy - powiedziała Annee Della Donna, prawniczka rodziny 36-latka. 

- Nie życzę tego uczucia żadnej matce, zobaczyć takie nagranie i nie uzyskać odpowiedzi od wymiaru sprawiedliwości - dodała matka Lowe'a.

Policja: Lowe zignorował polecenia funkcjonariuszów

Szef policji Cosme Lozano nie odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Powiedział, że materiał filmowy został pokazany "w celu pełnego ujawnienia i przejrzystości wydarzeń, które miały miejsce od początku do końca". 

- Działania służb są obecnie badane przez biuro szeryfa hrabstwa Los Angeles - dodał szef Lozano, a interweniujący wobec Lowe'a funkcjonariusze pozostaną na urlopie do zakończenia dochodzenia w sprawie interwencji. 

W oświadczeniu, wydanym cztery dni po akcji, policja podała, że Lowe był podejrzany o atak, po którym ofiara miała "zagrażającą życiu ranę kłutą, w wyniku której doszło do zapadnięcia się płuca i krwotoku wewnętrznego". Policja poinformowała później, że stan ofiary jest stabilny. Dodali, że Lowe "zignorował ustne polecenia funkcjonariusza i zagroził, że rzuci nożem w funkcjonariuszy".

Policja twierdzi, że funkcjonariusze zastrzelili Lowe'a po dwóch nieudanych próbach użycia paralizatorów.

USA. Policja zastrzeliła w ciągu roku prawie 1200 osób

Do wydarzeń doszło w trakcie ponownej kontroli zabójstw policyjnych w USA po śmierci Tyre'a Nicholsa w Memphis w stanie Tennessee. 

 Według bazy danych Mapping Police Violence w 2022 r. policja zastrzeliła prawie 1200 osób. 

Funkcjonariuszom postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa w dziewięciu z tych przypadków. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Anthony Lowe | USA | polcja | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy