Reklama

Reklama

USA: Nowy minister obrony z wizytą w Afganistanie

Nowy minister obrony USA Ashton Carter przybył w sobotę do Kabulu, z pierwszą zagraniczną wizytą po zatwierdzeniu go na szefa Pentagonu. Tematem spotkań Ashtona z władzami Afganistanu będzie dalsza obecność wojskowa Amerykanów w tym kraju.

- Powodem podróży do Afganistanu z moją pierwszą wizytą oficjalną w charakterze ministra obrony jest to, że wciąż mamy tam 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Pomyślałem przede wszystkim o nich - powiedział Carter dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do Kabulu.

Wyjaśnił, że spotka się z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, a także z innymi politykami oraz z amerykańskimi wojskowymi i dyplomatami. Carter powiedział, że chce mieć "własną ocenę" na temat dotychczasowych postępów, jak i przyszłych działań w Afganistanie.

Reklama

Carter udał się do tego kraju w czasie, gdy prezydent Barack Obama stoi przed decyzją w sprawie terminów wycofania sił USA z Afganistanu. Z obecnych 10 tysięcy ich liczebność powinna zmniejszyć się do 5 tysięcy pod koniec roku. Następnie ci pozostali żołnierze mają sukcesywnie opuszczać Afganistan aż do końca 2016 roku.

Carter powiedział na początku lutego, że rozważyłby zmianę planów wycofania wszystkich żołnierzy do końca 2016 roku, gdyby pogorszyła się sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy